celníci zasahují

Obří zátah na pašeráky odpadu! Do Česka vezli stovky tun odpadu

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 12. 11. 2019
Téma:

Rozsáhlý celorepublikový zátah na pašeráky odpadu rozjeli čeští celníci. Za deset dní se jim podařilo odhalit 17 kamionů převážejících plastový odpad ze zahraničí hlavně do Česka a Polska. Dovoz odpadu do Česka se stále více rozrůstá.

Asi 410 tun odpadu se do České republiky pokusili propašovat řidiči 17 kamionů. Většina přijela z Německa. Celníkům se je podařilo zadržet v rámci desetidenní celorepublikové akce PLAST.


"Ve více jako polovině množství se jednalo o směsný odpad, tedy směs plastu a komunálního odpadu, který byl deklarován jako čistý plast. Podle předložené dokumentace mělo být šestnáct případů určeno pro Polsko a Českou republiku," sdělila mluvčí celníků Hana Prudičová. Mimo Německa se jednalo i o odpad dovezený z Rakouska a Itálie. Akce PLAST nesledovala ale jen pašování odpadu.

 


"U pěti případů objevili celníci porušení předpisů státního odborného dozoru dle zákona o silniční dopravě, osmnáct prohřešků v oblasti časového zpoplatnění, sto dvacet sedm porušení v oblasti mýta. Celkem uložili sankce ve výši téměř 186 000 korun, kauce v hodnotě 55 000 korun a na nedoplatcích vybrali 107 700 korun," doplnila Prudičová. Letos celníci odhalili již 48 pašeráků odpadu, přičemž za celý loňský rok jich bylo jen 19.

 

GALERIE: Zátah na pašeráky odpadu

1
/
7
Zdroj: Generální ředitelství cel
Pašování odpadu - 4

 

Podívejte se na reportáž televize Nova o vzniku nelegální skládky, kam svážela odpad italská firma:


 

TN.cz