Křest ve Vatikánu

Obrovská pocta: Papež pokřtil první Češku, úřednici z Karvinska

Papež pokřtil první Češku
Zdroj: ČTK
Papež křtí Taťánu Čempelovou
Téma:

Papež František pokřtil v Bazilice svatého Petra ve Vatikánu 11 věřících. Byla mezi nimi i úřednice z Dětmarovic Taťána Čempelová. Ta se stala první Češkou v novodobé historii, kterou pokřtil sám papež.

Obrovská pocta se dostala úřednici z Dětmarovic na Karvinsku. Taťána Čempelová byla vybrána mezi jedenáctku věřících, které papež František pokřtil ve svatopetrské katedrále ve Vatikánu. Stala se tak první Češkou v novodobé historii pokřtěnou hlavou katolické církve.

 

Křest zařídil dětmarovický farář, který do Vatikánu poslal oficiální žádost. A papež mu vyhověl! "Je to obrovská věc, kterou já musím unést a musím to dát těm lidem, kteří si to určitě zaslouží," vysvětlila pro Polar TV Taťána. Na slavný den se chystala několik týdnů.

 

Kromě ní František pokřtil katolíky z Itálie, Španělska, Spojených států amerických, Albánie, Malty, Malajsie a Číny. Křty dospělých se tradičně konají o Velikonocích na Bílou sobotu, stovky lidí se nechaly pokřtít také v Česku.

 

 

Ve Vatikánu byl křest součástí velikonoční bohoslužby, při níž si křesťané po celém světě připomínají noc, kdy měl Ježíš Kristus vstát z mrtvých. Papež nejdříve sloužil bohoslužbu světla, při níž rozsvítil velikonoční svíci, poté se četly úryvky z bible v různých jazycích, což byla bohoslužba slova.

 

Uprostřed vigilie se znovu rozezněly zvony, které ve čtvrtek utichly. Až poté přišla na řadu křestní bohoslužba, během níž se světila křestní voda a poté se konal samotný křest. Během mše papež připomněl i utrpení migrantů a bezdomovců.

epa TN.cz