Loď v nouzi

Obrovské manévry! Z výletní lodě u Norska evakuují 1 300 lidí

Téma:

Do velkých potíží se dostala v sobotu výletní loď MV Viking Sky. Na plavbě podél Norska jí selhaly motory. Silný vítr a vlny hnaly loď směrem k pobřeží. Necelých pět kilometrů od břehu loď spustila kotvu. Záchranáři pomocí lodí a vrtulníku v silném větru z plavidla evakuují zhruba 1 300 cestujících a členů posádky.

Plavidlo patřící společnosti Viking Ocean Cruises vyslalo v sobotu tísňové volání. Loď Viking Sky přišla o pohon a proud ji hnal směrem na břeh.

 

Kapitán požádal o evakuaci plavidla, které mířilo podél západního pobřeží Norska ze Stavangeru do Tromso.

 

Na místo i přes silný vítr a několikametrové vlny vyrazily vrtulníky a záchranářská plavidla. Loď je podle televize BBC 2,5 námořní míle (4,6 km) od břehu, podařilo se jí ale stabilizovat pomocí kotvy. Televize SkyNews uvedla, že se podařilo znovu nastartovat jeden motor a loď zastavila jen necelé dva kilometry od břehu.

 

 

Z plavidla je potřeba evakuovat 1 300 pasažérů a členů posádky. Podle některých zdrojů na evakuaci čeká dokonce 1 500 lidí. S evakuací pomáhalo pět vrtulníků, dva se ale musely přesunout k nedaleké nákladní lodi Hagland Captain, kterou také postihl výpadek pohonu.

 

Podle svědků nebylo daleko ke katastrofě. "Byly to jen minuty, než by se stalo něco hrozného," řekl médiím rybář Jan Erik Fiskerstrand, který se svou lodí byl na místě, aby pomohl. Loď podle něj byla blízko tomu, aby narazila do skal, kdyby se posádce nepodařilo nastartovat jeden motor a spustit kotvu.

 

 

Není zatím jasné, kolik lidí se podařilo z lodi evakuovat. V podvečer hovořily zprávy zhruba o 80 až 100 převezených na pevninu. Záchranáři je převezli do místní tělocvičny a zařídili jim následně ubytování v hotelech.

 

Lodi vypověděly službu i stabilizátory a plavidlem cloumají až desetimetrové vlny. Pasažéři natočili děsivé záběry z paluby, kde nepřipevněné předměty cestovaly z místa na místo. Osm lidí utrpělo lehčí zranění.

 

Loď byla poprvé spuštěna na vodu teprve v lednu předloňského roku. Měří 228 metrů, široká je necelých 29 metrů, má 14 palub a pojme 930 pasažérů.

Související témata:
vbo TN.cz