Obchodní sdělení
Toto je obchodní sdělení. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

OBSERVATOŘ KLEŤ HLÍDÁ ZEMI PŘED ASTEROIDY

Téma:

Hvězdárna Kleť leží ve výšce 1070 metrů nad mořem a je tak nejvýše položenou astronomickou observatoří v České Republice. Čím je Kleť mezi jinými hvězdárnami výjimečná?

Hora Kleť je nejvhodnějším místem pro hvězdárnu široko daleko. Najdete ji mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem v krásné a čisté přírodě Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Všechna okolní města jsou výškově přes půl kilometru pod Kletí a jejich světelný smog má tedy na pozorování oblohy jen minimální vliv.


Astronomové z Kleti zkoumají naše nejbližší vesmírné okolí - Sluneční soustavu - a v ní se zaměřují na malá tělesa - planetky a komety. Na svém kontě mají více než tisíc potvrzených objevů planetek, k 1. červenci 2017 přesně 1021. Tímto počtem patří Kleť do úzké evropské špičky a do světové pětadvacítky. Kromě tisícovky planetek zde byly objeveny i 4 komety.

Jihočeská Hvězdárna Kleť slouží jako "kosmická hlídka", tj. jedna z observatoří celosvětové sítě sledující pohyb asteroidů, které se přibližují k Zemi a mohou naši civilizaci ohrozit potenciální srážkou. Pomocí měření přesných poloh objektů na obloze zpřesňují kleťští astronomové výpočty jejich drah a přispívají tak i k výpočtům eventuálních srážek.
V současné době na tomto úkolu úzce spolupracují s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Právě při těchto pozorováních občas objeví i dosud neznámé planetky.

Ke sledování blízkozemních asteroidů se na Kleti používá nejmodernější a druhý největší český dalekohled - teleskop KLENOT o průměru hlavního zrcadla 106 centimetrů. Nachází se zde i vůbec největší čočkový dalekohled neboli refraktor v Čechách o průměru objektivu 30 centimetrů a ohniskové délce 4,5 metru.

„Observatoř Kleť je určena hlavně pro astronomický výzkum. Přesto se veřejnosti nestraníme a během letní turistické sezóny zveme na veřejné exkurze.“ vysvětluje Jana Tichá, ředitelka hvězdárny. „Návštěvníci se u nás podívají do velké hvězdářské kopule, jedné ze dvou na observatoři, spatří velký zrcadlový dalekohled a největší čočkový dalekohled v ČR. Tímto přístrojem ukazujeme návštěvníkům Slunce se slunečními skvrnami. Na to však potřebujeme jasnou oblohu a tedy dobré počasí. Uvnitř kopule je kolem dokola připravena výstava astronomických snímků planetek a galerie fotografií komet, takže do vesmíru nahlédnete i při nepříznivém počasí.“

Na letošní „ASTROLÉTO NA KLETI“ je pro návštěvníky připravena tematická expozice věnovaná metodám měření a vážení vzdálených kosmických těles. Jak na dálku poznat, kolik váží planety, hvězdy, komety? Jak můžeme měřit v naší Sluneční soustavě, naší Galaxii, či jak zjistit vzdálenosti jiných hvězdných ostrovů? Další atrakcí je exponát „Kosmické váhy“.

„Postavíte-li se u nás na Kosmickou váhu, ukáže vám, kolik kilogramů vážíte na naší planetě Zemi. Současně uvidíte, kolik byste vážili na jiných tělesech Sluneční soustavy, například jak lehcí byste byli na našem Měsíci či zda by vás vaše auto vůbec uvezlo na Slunci. Na naší Kosmické váze se budete moci projít od Slunce po planetu Neptun,“ říká Miloš Tichý, astronom a vedoucí Observatoře Kleť, objevitel komety 196P/Tichý.

Observatoř Kleť má letos otevřeno celý červenec a srpen denně kromě pondělků. Jednotlivé prohlídky začínají vždy v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin. Podrobnosti najdete na webových stránkách observatoře Kleť.

Nejlepší přístup na vrchol Kleti je pěšky či na kole po značených turistických a cyklo-turistických cestách od Českého Krumlova, Zlaté Koruny, Červeného Dvora či Holubova, případně sedačkovou lanovkou z Krasetína.
Vydejte se na Kleť za zajímavostmi a tajemstvími vesmíru!

 

Komerční článek