Obchodní sdělení
Toto je obchodní sdělení. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

OBSERVATOŘ KLEŤ – NEJVÝŠE POLOŽENÁ HVĚZDÁRNA V ČECHÁCH

Kleť je nejvýše položená astronomická observatoř v ČR. Najdete ji jižně pod vrcholem hory Kleť mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem ve výšce 1070 metrů nad mořem.

Je to nejvhodnější místo pro hvězdárnu široko daleko, hlavně s ohledem na minimální světelný smog, protože všechna bližší města jsou výškově cca půl kilometru pod Kletí, a hora Kleť sama se nachází v krásné a čisté přírodě Chráněné krajinné oblasti Blanský les.

Astronomové z Kleti zkoumají naše nejbližší vesmírné okolí - sluneční soustavu - a v ní se zaměřují na malá tělesa - planetky a komety. Čím je Kleť mezi jinými hvězdárnami výjimečná?
Na svém kontě má více než tisícovku potvrzených objevů planetek, k 1. červnu 2016 přesně 1021. Tímto počtem patří do úzké evropské medailové špičky a do světové pětadvacítky. Kromě tisícovky planetek byly na kleťské hvězdárně objeveny 4 komety.
Jihočeská Hvězdárna Kleť slouží jako "kosmická hlídka", tj. jedna z observatoří celosvětové sítě sledující pohyb asteroidů, které se přibližují k Zemi a mohou naši civilizaci ohrozit potenciální srážkou. Pomocí měření jejich přesných poloh na obloze se kleťští astronomové podílejí na zpřesňování výpočtů jejich drah a přispívají tak i k výpočtům eventuálních srážek.
V současné době na tomto úkolu úzce spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou. Právě při těchto pozorováních občas objevíme i dosud neznámé planetky.


Ke sledování blízkozemních asteroidů na Kleti používáme druhý největší a nejmodernější český dalekohled - teleskop KLENOT o průměru hlavního zrcadla 106 centimetrů. Nachází se zde i vůbec největší čočkový dalekohled neboli refraktor v Čechách o průměru objektivu 30 centimetrů a ohniskové délce 4,5 metrů.

Observatoř Kleť je určena hlavně pro astronomický výzkum. Přesto se před lidmi neschováváme a pro letní turistickou sezónu chystáme exkurze pro veřejnost. Návštěvníci se u nás podívají do velké hvězdářské kopule, jedné ze dvou na observatoři, spatří velký zrcadlový dalekohled a největší čočkový dalekohled v ČR. Tímto přístrojem ukazujeme návštěvníkům Slunce se slunečními skvrnami. Na to však potřebujeme jasnou oblohu a tedy dobré počasí. Kolem dokola kopule je připravena výstava astronomických snímků planetek a galerie fotografií komet, takže do vesmíru nahlédnete i při nepříznivém počasí.


Na letošní ASTROLÉTO NA KLETI připravujeme pro naše návštěvníky novinku - procházku Sluneční soustavou prostřednictvím zajímavého experimentu - Kosmické váhy. Postavíte-li se u nás na Kosmickou váhu, ukáže vám kolik vážíte na naší planetě Zemi kilogramů. Současně uvidíte, kolik byste vážili na jiných tělesech Sluneční soustavy, například jak lehcí byste byli na našem Měsíci či zda by vás vaše auto vůbec uvezlo na Slunci. Na naší Kosmické váze se budete moci projít od Slunce po planetu Neptun. Observatoř Kleť má letos otevřeno celý červenec a srpen kromě pondělků. Jednotlivé prohlídky začínají vždy v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin. Podrobnosti najdete na našich webových stránkách

Nejlepší přístup na vrchol Kleti je pěšky či na kole po značených turistických a cyklo-turistických cestách od Českého Krumlova, Zlaté Koruny, Červeného Dvora či Holubova, případně sedačkovou lanovkou z Krásetína.
Vydejte se na Kleť za zajímavostmi a tajemstvími vesmíru!!!


 

Související témata:
Komerční článek