Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 19. 11. 2014

Obyvatele bytových domů trápí zateplení, okna a výtahy

Panelový dům - 3
Zdroj: TN.cz
Témata:

Bytový fond je v České republice značně zastaralý a potřebuje obnovu. Většinou se ve velmi špatném technickém stavu nacházejí panelové domy. Rekonstrukce je potřeba nejen z hlediska stavebního, ale také z hlediska ekologického a energetického.

Lidé totiž mnohdy platí zbytečně vysoké částky za energie. Nyní je pro rekonstrukci a modernizaci domu vhodná doba, a to i díky nízkým cenám stavebních prací a materiálů.

Největší výhoda, kterou lidé spatřují v rekonstrukci bytových domů, je právě úspora energií a následně financí. Uvedlo to celkem 85 procent respondentů v průzkumu, který letos v lednu realizovala Raiffeisen stavební spořitelna ve spolupráci se STEM/MARK. Zúčastnilo se ho 819 lidí, kteří bydlí v bytových domech – buď v bytech družstevních či v osobním vlastnictví.

Není se čemu divit, že je ekonomické hledisko rekonstrukcí na prvním místě. Každá rodina vynaloží na bydlení a energie 30 procent celkových ročních nákladů určených na provoz domácnosti, proto všichni hledáme cesty, jak ušetřit. Mezi další výhody rekonstrukcí, které respondenti s odstupem času uvádějí, patří aspekty související s pohodlným bydlením. Tedy celkový komfort, odstranění závad a modernizace domu.

Panelový dům - 1
Zdroj: TN.cz


Co trápí obyvatele bytových domů


Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny potřebují obyvatelé bytových domů rekonstruovat nejen běžné věci, které jsou nutné pro každodenní život (např. zabezpečení domu, topení), ale vysokou důležitost spatřují také v zateplení domu, výměně oken a výtahu.

Úspora energií


Právě zateplení a výměna oken patří mezi základní stavební opatření, která mohou zabránit úniku tepla a snížit náklady na energie. „Investice do vhodné izolace fasády, podlahy, nejvýše položeného stropu v domě, střechy a nových oken se vám vyplatí nejen z důvodu úspor za energie, ale zároveň také zlepšíte celkový vzhled vašeho domu a zvýšíte tak tržní hodnotu svého bytu,“ říká Dagmar Jonášová, vedoucí oddělení obchodů s právnickými osobami v Raiffeisen stavební spořitelně.

Stav výtahů


Spousta bytových družstev (BD) a společenství vlastníků jednotek (SVJ) musí řešit nejen zateplení a nová okna, ale také opravu či výměnu výtahu. Většina výtahů byla totiž v České republice instalována před rokem 1993 a jejich současný stav neodpovídá evropské normě ČSN EN 81-80 z roku 2004. Ta má v České republice pouze doporučující charakter a není tedy závaznou právní normou jako v jiných zemích. Pokud by se ale ve výtahu, u kterého byla zjištěna závada, porucha či stav ohrožující jeho uživatele, někdo zranil nebo dokonce zabil, veškerou odpovědnost ponese majitel budovy.

Výtahy, které mají takové provozní nedostatky, že mohou ohrozit bezpečnost přepravovaných osob, by měly být co nejdříve vyměněny.

Možnosti financování


Pokud se pustíte do rekonstrukce domu či výměny výtahu a ve vašem fondu oprav nemáte dostatek volných finančních prostředků, neváhejte tuto situaci řešit prostřednictvím úvěru. Raiffeisen stavební spořitelna nabízí úvěry KREDIT a KREDIT PLUS šité přímo na míru právnickým osobám.

„Oba úvěry mohou získat i nově založená BD a SVJ bez historie. Navíc je možné si splátky rozložit až na 25 let, čímž se rozpočty domácností zatíží co nejméně,“ říká Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny a dodává: „Mezi výhody úvěru KREDIT patří například možnost využít na splátku až 90 procent úspor z fondu oprav a fixní úroková sazba na dobu pěti let. Pokud naopak někdo preferuje fixaci úrokové sazby na delší dobu, je pro něj ideálním úvěrem KREDIT PLUS, u kterého je možné fixovat úrokovou sazbu až na dobu 20 let."

Komerční článek
Reklama