Nezvyklý jev

Tornádo na Olomoucku! Lidi vyděsil velký vzdušný vír. VIDEO

Téma:

Na Olomoucku se v pondělí objevil nezvyklý úkaz, který připomínal tornádo. Podle meteorologů se však jednalo spíše o trombu, která se od tornáda liší tím, že se nedotkne země. Co se konkrétně na obloze objevilo, by tak potvrdil až terénní průzkum.

Zajímavou podívanou měli v pondělí okolo 16. hodiny lidé v Olomouckém kraji. Přímo kolem nich se totiž prohánělo něco, co připomínalo tornádo. Zachytit úkaz na video se podařilo na silnici mezi obcemi Kokory a Krčmaň.

 

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) žádnou informaci o podobném úkazu nemá. Podle něj se ale jedná spíše o trombu, tedy vertikální vdušný vítr. Jednoznačně to dle záběrů však určit nelze. Není totiž patrné, zda se dotknul země.

 

"To by bylo nejspíše možné zjistit jen přímým terénním průzkumem v lokalitě výskytu nebo jiným úhlem záběru," popsal vedoucí Regionálního předpovědního pracoviště ČHMÚ Roman Volný.

 

 

Hned dvě tornáda se však prohnala Českem 23. září minulého roku. První tornádo hlásili svědci poblíž obce Horšov na Domažlicku. Tam mělo poničit především menší lesík, kde měl větrný úkaz začít.

 

"V neděli 23. září ve večerních hodinách se v blízkosti obce Horšov (cca 1 km severozápadně od Horšovského Týna v okrese Domažlice) vyskytl větrný jev, který byl na základě zdokumentovaných škod následně klasifikován jako tornádo," potvrdili tehdy meteorologové. Druhé tornádo se během bouře Fabienne objevilo na Rakovnicku.

pan TN.cz