Vlna solidarity

Obyvatelům zničeného paneláku v Prešově lidé naposílali 125 milionů

Michaela Trochová
Michaela Trochová
5.2. 2020 14:24
Téma:

Na transparentní účet na pomoc po výbuchu prešovského paneláku dárci poslali přes 5 milionů eur, tedy více než 125 milionů korun. Město Prešov nyní přerozděluje částky potřebným, kteří kvůli výbuchu přišli o svůj domov.

Podle mluvčího města Vladímíra Tomka město do konce ledna zatím potřebným přerozdělilo 553 500 eur, tedy asi 14 milionů korun. Vůbec první peníze postižení obyvatelé dostali ještě před Vánoci, město jim je vyplatilo na jejich vlastní žádost, aby si vůbec mohli dovolit pořídit náhradní bydlení a základní životní potřeby.

 

"Všechny prostředky z veřejného účtu slouží jako přímá pomoc pro obyvatele z Mukačevské ulice dotčené výbuchem plynu. Město Prešov jim je vyplatí do posledního centu. Peníze z účtu nebyly ani nikdy nebudou použity pro účely asanačních nebo záchranných prací," vysvětlil pro web tvnoviny.sk Tomek.

 

Veřejná sbírka trvala do 31. ledna 2020, zapojila se do ní města a firmy z celého Slovenska, ale i jednotlivci. Po tragické události, která se stala vloni 6. prosince, na transparentní účet přispívali i mnozí Češi.

 

 

Ve dvanáctipodlažním paneláku došlo k výbuchu plynu a následně zničujícímu požáru, kvůli kterému spadlo vnitřní schodiště a lidé neměli z budovy jak uniknout. Zahynulo zde sedm lidí, tělo jedné ženy se nikdy nenašlo. Dům byl nevratně poškozený a musel se po nehodě celý strhnout.

 

TN.cz