Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

hrůzný objev

Oceán vyplavil obřího mrtvého vorvaně: Měl v sobě 6 kilo plastu!

Vorvaň plný plastu
Zdroj: WWF Indonesia

Moře v Indonésii vyplavilo tělo mrtvého vorvaně. Měl v sobě neuvěřitelných šest kilo plastového odpadu. Ekologové bijí na poplach.

V indonéském národním parku nalezli v pondělí navečer tělo obrovského vorvaně. Zvíře mělo v sobě téměř šest kilogramů plastů. V žaludku mrtvého mořského savce ekologové následně objevili 115 nápojových kelímků, čtyři PET lahve, 25 plastových sáčků a dvě boty typu "žabky“.

 

Vorvaně dlouhého 9,5 metrů objevili nedaleko ostrova Kapota v národním parku Wakatobi. Hrozivý nález vyvolal mezi ekology a odborníky na životní prostředí obrovské znepokojení. "Přestože jsme nebyli schopni určit přesnou příčinu jeho smrti, to, co vidíme, je skutečně strašné," řekl Dwi Suprapti, koordinátor organizace na ochranu přírody WWF Indonésie. Kvůli pokročilému stavu rozkladu těla vorvaně nebylo možné rozpoznat, jestli úmrtí zvířete skutečně způsobilo obrovské množství plastového odpadu v jeho žaludku.

 

GALERIE: Z moře vylovili vorvaně. Měl v sobě 6 kilo plastu

1
/
4
Zdroj: WWF Indonesia
Vorvaň plný plastu

 

Vyhazování plastů do oceánu je obrovským problémem především v jihovýchodní Asii, kam patří i Indonésie. Ta a další čtyři země – Čína, Filipíny, Vietnam a Thajsko, se zbavují až 60% plastového odpadu tak, že jej odhodí do vod oceánu.

 

Plastové sáčky odhozené do přírody ročně zabijí stovky zvířat. Koncem loňského roku uvedla OSN, že ročně končí v oceánech až 10 milionů tun plastového odpadu.

 

 

Na obrovské množství plastů se už snažili zareagovat i poslanci Evropského parlamentu. Na konci října tohoto roku schválili směrnici, která v členských zemích EU zakáže používání jednorázových plastových výrobků, jako jsou plastové příbory, brčka nebo tyčinky do uší. Evropská komise navrhla zákaz jejich používání od roku 2021.

mj TN.cz