František Kupka

Ocenění pro českého malíře: Jeho obrazy vydražili za 75 milionů

V přepočtu za více než 75 milionů korun vydražili na londýnské aukci dva obrazy českého malíře Františka Kupky. Oba výrazně překročily svou odhadní cenu.

I s aukční přirážkou 52 miliónů korun, za takovou sumu se vydražil obraz s názvem Série C III Elevace. Původní odhadní cena přitom byla méně než poloviční. Jeden ze zakladatelů moderního abstraktního malířství, František Kupka, ho namaloval mezi lety 1935 a 1939.

 

Úspěch na úterní londýnské aukci sklidilo i jiné Kupkovo dílo. Za obraz s názvem Bílá na modré a červené zaplatí jeho nový majitel v přepočtu bezmála třiadvacet miliónů korun.

 

Ani jeden z obrazů ale nepřekonal Kupkův rekord - jeho Vzlet se před dvěma roky na aukci ve Stockholmu prodal v přepočtu za téměř 69 miliónů korun. Za horentní sumy se ale prodávají i díla jiných českých malířů.

 

Obraz Šero v pralese z roku 1929 z dílny kontroverzní malířky Toyen se loni v květnu vydražil za 36 miliónů korun. Vyvolávací cena byla necelých 17 miliónů. Dva zájemci se ale o plátno málem poprali. Obraz Jindřicha Štyrského s názvem Utonulá se loni v listopadu vydražil za více než 24 miliónů.

 

 

Na pomyslném žebříčku nejdražších obrazů, o které mohli kupci soupeřit v aukčních síních, ale stojí obraz italského malíře. Dílo Spasitel Leonarda da Vinciho se na loňské aukci vydražilo v přepočtu za necelých 10 miliard korun. Obraz koupil jeden ze saudských princů pro muzeum Louvre v Abu Dhabí.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

vbo, Jana Gerleová TN.cz