dlouhodobá předpověď

Ochladí se? Meteorologové vydali předpověď počasí na celý podzim!

Podzim
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Téma:

Po extrémně horkém létě očekávají meteorologové také velmi teplý podzim. Ve Skandinávii budou nadále hrozit požáry, naproti tomu jih Evropy musí počítat se zvýšeným množstvím srážek. Česko čeká podle dlouhodobé předpovědi nadprůměrně teplé podzimní počasí.

Postupné ochlazování v západní Evropě

Až do října bude na britských ostrovech, ve Francii a v Německu pokračovat nadprůměrné teplé počasí. Naváže tak na letní teploty, které byly v těchto zemích nejvyšší za několik let. "Teploty se ve Velké Británii budou průměrně pohybovat 1-3 stupně nad normálem," popisuje Alan Reppert, meteorolog ze společnosti Accuweather, která se zabývá dlouhodobými předpověďmi počasí.

 

Ještě výraznější teplotní rozdíly oproti normálu očekávají meteorologové ve Francii, Belgii, Nizozemí a Německu. Výrazný pokles teplot přijde v listopadu, kdy se musí západ Evropy připravit také na významnější srážky. Déšť přinese nejen ochlazení, ale pomůže také oblastem, které přes léto sužovalo sucho. Nejintenzivnější srážky se očekávají v Irsku a Severním Irsku.

 

Podívejte se na ranní předpověď počasí: 

 

 

"Hladiny řek budou pomalu stoupat. A ačkoli nejvíc budou bouřky a vichřice hrozit v Portugalsku, v průběhu listopadu se jich několik může objevit také v Británii," dodává meteorolog Tyler Roys. Deštivý listopad lze očekávat také v Paříži, Bruselu či Kolíně nad Rýnem. Naopak méně srážek by mělo být v oblasti od Lyonu přes Stuttgart až do Berlína.

 

 

Bouřlivé počasí ve Středomoří

Zatímco některá místa v Itálii a na Balkánském poloostrově přes léto sužovaly bouřky a povodně, jiná jsou vyschlá na troud. Podobné to bude také v září, v říjnu a listopadu by se měly vydatné srážky a bouřky vyskytovat v celém Středomoří. Lijáky meteorologové očekávají nejčastěji v Itálii a v západní části Balkánského poloostrova mezi Dinárskými horami a Jaderským mořem.

 

Deštivé počasí se postupně rozšíří také do Řecka, kde ukončí riziko požárů. Naopak tady budou hrozit bleskové povodně a sesuvy půdy, a to obzvláště v místech, které byly v uplynulých letech zasaženy požáry.

 

"Bouřky mohou být doprovázeny také silným větrem, kroupami a přívalovým deštěm. Nejvíce škod mohou způsobit v Itálii a Řecku," popsal Roys. Deštivé počasí přinese do celé oblasti ochlazení. Ještě v záři budou teploty nadprůměrné, říjen a listopad bude už teplotně podprůměrný.

 

 

Riziko požárů ve Skandinávii

Horké a suché léto přineslo do severní Evropy nejhorší sucho za posledních několik desítek let, potýkat se tady museli také s rozsáhlými požáry. Ve Švédsku shořelo v létě přes 20 tisíc hektarů lesa. Nadprůměrné teplé a suché počasí bude pokračovat také po většinu podzimu. Meteorologové v této oblasti neočekávají ani výraznější srážky, které by riziko požárů zažehnaly.

 

V říjnu a listopadu budou teploty klesat, ale pouze mírně. "Suché a teplé léto se negativně podepíše na sklizni. Není vyloučeno, že bude zaveden přídělový systém potravin a ceny se rapidně zvýší," myslí si Roys. Meteorologové také upozorňují, že v listopadu spadne daleko méně sněhových srážek, než je v tomto období běžné.

 

Jak bude na podzim v Česku, si přečtěte na následující straně

 

1
2
mom TN.cz