Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Předpověď počasí

Česko čekají tropy i silné bouřky! Evropu sužují rozsáhlé požáry

Požáry ve Španělsku
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz
Ilustrační foto

Po úmorně horké středě, která přepsala skoro všechny teplotní rekordy u nás, zažije Česko krátké ochlazení. Nižší teploty ovšem nevydrží, horko se totiž velmi rychle vrátí zpátky. A s vysokými teplotami se stále potýká Evropa. Například ve Španělsku propukly rozsáhlé požáry.

"Ve čtvrtek přejde studená fronta přes naše území k jihu. V dalších dnech bude počasí u nás ovlivňovat oblast vysokého tlaku vzduchu postupující ze severozápadní přes střední Evropu k jihovýchodu. Zpočátku po její přední straně k nám bude proudit chladnější vzduch od severu a postupně po její zadní straně se bude obnovovat přiliv velmi teplého vzduchu od jihu," uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 

Čtvrtek ještě moc velkou úlevu od veder nepřinese. "Bude jasno až polojasno, na jihu a východě při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo i bouřky. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C, na jihu a jihovýchodě až 32 °C, v 1000 m na horách kolem 19 °C, na Šumavě kolem 23 °C," předpovídají meteorologové.

 

 

Ochlazení dorazí v pátek. Má být jasno až skoro jasno, během dne na severu a východě přechodně polojasno až oblačno a ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 23 až 27 °C.

 

Překvapivě studená bude podle předpovědi ČHMÚ noc z pátku na sobotu - teploty se totiž mají držet jen mezi osmi až dvanácti stupni. Denní teploty budou v sobotu stejné jako v pátek, jen v Čechách mohou místy poskočit až na třicet stupňů.

 

Letní hic se vrátí v neděli. "Jasno až skoro jasno, na západě později až polojasno. Nejnižší noční teploty 13 až 9 °C. Nejvyšší denní teploty 29 až 33 °C, v Čechách místy až 35 °C," uvádí ČHMÚ.

 

 

V pondělí oblohu postupně zakryjí mraky, dorazí i bouřky, které mohou být ojediněle silné. Nejnižší noční teploty 20 až 16 °C, nejvyšší denní teploty 30 až 34 °C.

 

A jak bude od úterý do čtvrtka? "Zpočátku většinou oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Postupně ubývání oblačnosti na polojasno až skoro jasno a ustávání srážek. Nejnižší noční teploty 21 až 17 °C, postupně 11 až 7 °C. Nejvyšší denní teploty 25 až 29 °C, postupně 21 až 25 °C," zakončuje týdenní předpověď ČHMÚ.

 

Vlna veder by měla ve čtvrtek polevit nejen u nás, ale i v některých evropských zemích, a to například v Německu. Naopak ve Španělsku a na jihu Francie mají teploty dále stoupat, vrchol (až 44 stupňů) čekají v těchto dvou zemích o víkendu, už v pátek by mohl padnout rekord ve Francii.

 

Ve Španělsku ve čtvrtek na řadě míst čekají meteorologové čtyřicítky, v jihošpanělské Andalusii může být až 42 stupňů. Už ráno naměřili na některých místech ve Španělsku přes 30 stupňů, například na Mallorce bylo 32,3 stupně.

 

V Katalánsku od středy bojuje asi 350 hasičů pomocí 15 letadel s lesním požárem nedaleko Tarragony. Podle katalánských médií už shořelo na 5000 hektarů lesa. Asi třicítka lidí musela být z oblasti evakuována, úřady také z preventivních důvodů uzavřely pět místních silnic.

 

 

Ve Francii očekávají ve čtvrtek v oblasti jižního toku řeky Loiry 38 až 41 stupňů Celsia, v pátek předpovídají meteorologové až 44 stupňů v dolním toku řeky Rhony. Padnout by tak mohl francouzský teplotní rekord 44,1 stupně, který byl naměřen v srpnu 2003 v departementu Gard na jihu země. 

 

Vysoké teploty sužují několik dní také Rakousko, kde kvůli nim ministerstvo zdravotnictví zřídilo speciální telefonní linku. Na ní mohou lidé zdarma volat pro informace a rady, jak ve vedrech postupovat, napsala agentura APA.
 

Podívejte se na ranní předpověď počasí: 

pez, reg tn.cz / ČTK