životní prostředí

Ochrana klimatu Česku nejde, tvrdí úřad. Zaostává za většinou zemí EU!

Znečištění ovzduší
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 9. 12. 2019
Téma:

Snižovat emise se České republice nedaří, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstva podle něj neplní svou úlohu tak, jak by měla - Česko tak zaostává za většinou zemí EU. Od roku 2011 do roku 2018 dokonce emise vzrostly o čtvrtinu. Může za to především automobilová doprava.

Česko se zavázalo k ochraně klimatu, plnit cíle se mu ale moc nedaří. Ukázaly to výsledky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstva podle něj mají využívat daně a další finanční opatření k tomu, aby se snížily emise u dopravy a domácností - svou úlohu ale podle úřadu neplní tak, jak by měla.

 

Česko tak zaostává za většinou zemí Evropské unie, a to především v boji s emisemi z automobilové dopravy. Od roku 2011 do roku 2018 vzrostl počet aut o 25 % a emise oxidu uhličitého o 26 %. Problémem je i to, že roste dovoz starých vozidel, zatímco počet aut s ekologicky šetrným pohonem je nízký a stoupá velmi pomalu.

 

 

Většina států EU finanční opatření k ochraně klimatu aktivně prosazuje, stejně tak využívají daně k tomu, aby se zvýšil podíl ekologičtějších aut. Česká ministerstva ale úpravu daní a poplatků zatím ani nenavrhla. Přitom má podle NKÚ možnost zdanit hluk a znečištění ovzduší z nákladní dopravy prostřednictvím mýtného.

 

Tím, že Česko nezdaňuje uhlík a nezískává peníze na financování ekologických vozidel, musí si finanční prostředky obstarávat z jiných zdrojů - například emisních povolenek. Vládě se nedaří ani motivovat české domácnosti k tomu, aby přešly na ekologičtější zdroje vytápění. Stále je nejvýhodnější využívat uhlí.

TN.cz