výsledky studie

Ochrana proti nákaze: Prodělat covid je téměř stejně účinné jako vakcína

Kašlající žena v roušce
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
15.1. 2021 5:40
Téma:

Rozsáhlá studie ve Velké Británii zjistila, že většina lidí, která prodělala covid-19, je posléze před opětovnou nákazou chráněna téměř stejně jako po očkování. Vědci uvedli, že drtivá většina pacientů má imunitu proti viru po dobu zhruba šesti měsíců.

Na největší studii svého druhu upozornil britský deník The Sun. Z jejích závěrů vyplývá, že ochrana uzdravených pacientů před další nákazou je skoro stejně účinná jako po aplikování vakcíny. Prodělání nemoci snižuje šanci na opětovné nakažení nejméně o 90 %.

 

Odborníci tvrdí, že drtivá většina lidí po prodělání covidu-19 má zhruba na půl roku imunitu. Výsledky dokonce naznačují, že ochrana před nákazou může trvat ještě déle.

 

Pro srovnání, účinnost vakcíny Pfizer/BioNTech činí 95 %. Kombinace obou "typů ochrany" představuje pro svět velkou naději, že porazí pandemii koronaviru.

 

 

 

"Společně s vakcínou může prodělání infekce zajistit v populaci takovou úroveň imunity, která by začala snižovat přenos viru," vysvětluje vedoucí výzkumu a profesorka Susan Hopkinsová.

 

Výsledky studie mohou mezi odborníky opět vyvolat diskuze o promořování, které byly intenzivní zejména na jaře během první vlny, a to i v České republice. Například epidemiolog Rastislav Maďar tehdy prohlásil, že se jedná o přirozený proces.

 

"Promořování společnosti probíhá neustále, nonstop. Žádná země ho nemá pod kontrolou," uvedl. Na konci dubna vznikla tzv. výzva jedenácti, v rámci které lékaři Univerzity Karlovy vyzvali k rozvolňování opatření a k promořování zaujali podobný postoj jako Maďar.

 

 

 

"Plošná opatření nepovedou k vymýcení covidu-19. Je potřebné vytvářet především imunitní odpověď u většiny populace, což bude chránit i ohrožené skupiny obyvatel, definované svou diagnózou, nikoli věkem," vysvětlili lékaři.

 

Prezident České lékařské komory Milan Kubek naopak přirozené promořování populace odsoudil. "Je to nebezpečná iluze a hazard s životy desítek tisíc nevinných lidí," napsal v otevřeném dopise. "Pokud je mi známo, tak ve světě neexistuje žádný příklad země, která by zvládla "přirozené promoření populace" bez obrovských ztrát na lidských životech," uvedl.

 

 

 

Jednoznačný závěr z jarní diskuze nevyšel. Ať už to ale chceme, nebo ne, k promořování už v Česku podle biochemika Jana Konvalinky došlo. "Po skončení této vlny, někdy na konci ledna, budeme mít pravděpodobně velkou část populace, která chorobou projde. My vlastně, a říkám to nerad, neřízeně děláme promořování," řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.

 

Zastáncem promořování byl na jaře i bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula:

TN.cz