Český Brod

Ochránci bránili holuby před odstřelem. Teď je viní z týrání

Téma:

Předsedkyně Ligy na ochranu zvířat a několik dalších lidí je obviněno z toho, že týrali zvířata. Dopustit se toho měli v lednu v Českém Brodě, když odmítli poraněné holuby vydat myslivcům, kteří ve městě prováděli jejich odstřel. Tamní radnice případ řeší jako přestupek, šéfce ligy hrozí až půlmilionová pokuta.

Scéna z letošního ledna. Parta myslivců v Českém Brodě střílí na holuby brokovnicemi v obydlené části města. Lidem, odborníkům ani ochráncům zvířat se to moc nelíbí. "Navrhovali jsme jiné metody, jiné možnosti," uvedla předsedkyně Ligy na ochranu zvířat Dagmar Kubištová.

 

Sběrem poraněných a mrtvých ptáků byl pověřen muž, kterému v tom ochránkyně zvířat bránila. Holuby nedala z ruky ani přesto, že ji k tomu vyzvali strážníci městské policie. "Odmítli jsme mu ho vydat, protože byl pod vlivem alkoholu," sdělila Kubištová. Test na alkohol opravdu vyšel pozitivně.

 

Teď ale šéfce ligy přišel z radnice dopis o zahájení přestupkového řízení kvůli týrání zvířat. "Postřelené holuby držely a odmítaly je předat pověřeným osobám, čímž zvyšovaly jejich utrpení," stojí v oznámení.

 

Holubi přitom skončili v záchranné stanici a z 27 jich 25 žije. "Tam je sankce do půl milionu, což bychom samozřejmě neukládali," ujistila Klára Uldrichová z odboru vnitřních věcí na českobrodském úřadu.

 

 

"Nejsou rozhodně vlastnictví města a pak se holuby dotčená dáma nebo někdo další pokoušel zachránit, tak jak z tohoto dát dohromady týrání zvířat, to si teda nedokážu představit," prohlásil právní zástupce Ligy na ochranu zvířat Tomáš Sokol.

 

"Nespokojím se s žádnou pokutou. Pokud to půjde dál, samozřejmě i k soudu," řekla Kubištová. Jak případ skončí, rozhodne brodská radnice do 30 dnů.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Ivan Berka/epa TN.cz