Hranice s Německem

Ochránci zvířat se radují! Na Šumavě žije 25 rysů, mláďat přibývá

Michaela Klárová
Michaela Klárová
Aktualizováno 21:47
30.8. 2019 13:39
Téma:
rys

Na Šumavě a v Bavorském lese mírně přibývá mláďat chráněného rysa ostrovida. Potvrzuje to 10 let trvající sledování této silně ohrožené kočkovité šelmy na území obou národních parků.

Vše nasvědčuje tomu, že na území Národního parku Šumava a v lokalitě Bavorského lesa žije 25 rysů ostrovidů. Také mláďat oproti minulé sezoně přibylo. Vyplývá to z monitoringu rysů, který na území dvou národních parků probíhá už deset let.

 

Ještě před dvěma lety ochránci napočítali sedm mláďat kočkovité šelmy, poslední sledování ukázalo, že by jich na Šumavě mohlo být už 15. Počty rozmnožujících se rysích samic jsou podle ochránců víceméně stabilní.

 

Ke sledování rysa ostrovida pomáhají hlavně fotopasti. Každý rys má totiž svůj jedinečný vzor kresby na srsti, a je proto možné ho pomocí fotopastí opakovaně identifikovat.

 

 

Pozorovat rysa ostrovida volně v přírodě je kvůli jeho plachosti takřka nemožné, v každém případě rarity se dějí. Důkazem toho je třeba zkušenost pozorovatele šelem Vladimíra Čecha, který natočil na Šumavě rysa na svůj mobilní telefon. Přesněji matku se dvěma mláďaty.

 

Podobně unikátní záběry pořídil i motorista v německém pohoří, kde zaznamenal skupinu pěti rysů.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz