ohromná rychlost

Oči výstražného systému se upírají na jediný asteroid, blíží se!

Simulace průletu asteroidu 2012 TC4
Zdroj: NASA/JPL-Caltech
Téma:

Ve čtvrtek ráno bude kolem země těsně prolétat relativně malý asteroid 2012 TC4, který na sebe strhává pozornost pozorovatelů z celého světa. Díky velmi blízkému průletu těsně nad komunikačními satelity umožní totiž sledovacím zařízením naplno otestovat své možnosti.

Asteroid 2012 TC 4 se rychle blíží k Zemi, nejblíže se dostane do vzdálenosti zhruba 42 000 kilometrů, to je něco kolem desetiny vzdálenosti Měsíce od Země. Jeho velikost vědci odhadují na 15 až 30 metrů v průměru.

 

Dřívější pozorování již odhalila, že asteroid bezpečně proletí kolem Země, aniž by ji jakkoli ohrozil. Pozorovatelé mají díky blízkému průletu skvělou možnost naplno vyzkoušet sledovací zařízení, která jsou součástí Mezinárodní výstražné sítě před asteroidy (International Warning Center).

 

Jako první znovu zachytili asteroid pozorovatelé z ESA, za pomoci osmimetrového teleskopu se podařilo tento objekt spatřit už během července. Od té doby se přidávají další, všichni pak výsledky svých pozorování přeposílají do Centra menších planet.

 

Tento "test" je projektem dobrovolníků, který organizuje Kancelář pro koordinaci planetární obrany americké společnosti NASA (PDCO).

 

"Pozorovatelé asteroidů tento průlet k testu celosvětové detekční a sledovací sítě asteroidů, přičemž prověří naši schopnost spolupracovat v případě, že by se objevil skutečně nebezpečný asteroid," přiblížil vedoucí vědec z PDCO Michael Kelley.

 

Asteroid bude vzhledem ke své velikosti a ohromné rychlosti pro amatérské astronomy velmi těžko zachytitelný. Podobný test proběhl už při průletu ohromného 3122 Florence, který má v průměru kolem 4,5 kilometru, nyní jsou ale podmínky mnohem náročnější.

 

 

V následujících 100 letech by nás žádný známý asteroid, který by mohl způsobit škody, neměl zasáhnout. Největší nebezpečí představují tělesa, o kterých nic nevíme.

 

Jak vědci postupně popisují nové objekty ve Sluneční soustavě se podívejte zde:

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

FOTO: Vědci NASA objevili na Marsu další projev civilizace! Mají nový velký důkaz

Vědci přišli na to, jak zachránit Zemi před řítícími se asteroidy: Použije jaderné zbraně!

FOTO: NASA vyfotila Boží ruku ve vesmíru
Proč se lidé straší historkami o konci světa?

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz