Očkování

Očkovací centra hlásí problém, registrovaní často mění termíny

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Aktualizováno 20:37
16.6. 2021 20:10
Téma:

Očkovací centra musejí rychle vytvářet záložní seznamy zájemců o vakcinaci, kterým volají, pokud se jim někdo odhlásí z rezervovaného termínu. Takových případů v poslední době přibývá. Lidé se vymlouvají například na nachlazení, ale skutečným důvodem je prý často dovolená.

Prázdniny budou pro očkovací centra obrovskou zatěžkávací zkouškou. Už teď operátoři nedělají skoro nic jiného, než že neustále mění termíny.

 

Největší vakcinační centrum Jižní Moravy ruší každý den zhruba stovku rezervací. "Důvody jsou různé, například zdravotní důvody nebo cesta do zahraničí," uvedla mluvčí FN Brno Veronika Plachá.

 


Dovolenou jako důvod změny termínu zdravotníci neuznávají, a lidé se proto při rušení očkování často vymlouvají na kašel, rýmu nebo angínu. Praktici přitom vylučují, že by docházelo k nějakému nárůstu podobných nemocí.


Při takovém množství očkovaných zdravotníci ale nedokážou kontrolovat, kdo si vymýšlí a kdo je opravdu nemocný. Očkovací centra proto musejí během prázdnin rychle improvizovat.

 


Na záložní seznamy se hodí například ti, kteří mají volnou pracovní dobu a mohou přijet na vyzvání. Neustálé rušení termínů extrémně zatěžuje i rezervační systém, který už několikrát zkolaboval. V brněnském očkovacím centru se proto minulý týden tvořily dlouhé fronty.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

jh TN.cz