vakcinace

Ministr zdravotnictví: Očkování v dubnu zrychlí. Vakcín je ale stále málo

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
Předevčírem 21:13
Téma:

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) by se mělo očkovaní během dubna zrychlit. Do Česka by totiž mělo dorazit více než milion dávek vakcín, především od společností Pfizer a BioNTech. Jenže řada hejtmanů už těmto číslům nevěří. Objednávka totiž podle nich ještě neznamená, že vakcíny skutečně dorazí.

V Evropě se zatím očkuje vakcínami od společnosti Pfizer a BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Ta se jako jediná liší tím, že se aplikuje v jedné dávce. Ministerstvo zdravotnictví objednalo celkem dva miliony dávek vakcín. První várka měla původně dorazit v dubnu.


Jenže vakcíny od společnosti Johnson & Johnson jsou zatím v nedohlednu. Podle ministra zdravotnictví ale brzy dorazí dodávky od jiných firem. "Za celý duben máme objednáno asi 1 150 000 dávek jenom od Pfizeru a pak máme další látky, takže se blížíme tak zhruba 1 250 000,“ řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

 


"Původně toto číslo mělo být 2 300 000. Pak bylo 22. března sníženo na 1 500 000. Pokud je to nyní 1 200 000, tak to je další snížení,“ míní hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).


"V pražském Metropolitním očkovacím centru jsme schopni očkovat 1000 dávek denně. Zatím dostáváme jenom 300 na den,“ stěžuje si primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).


V Česku lékaři a zdravotníci zatím vyočkovali necelé dva miliony dávek vakcín. Nejvíce od společnosti Pfizer a BioNTech. Nedostatek vakcín by mohla vyřešit firma Novavax. Ta žádost o registraci zřejmě podá během několika týdnů, což znamená, že by se Novavaxem mohlo v Evropě očkovat už v létě.

 


"Během testování jsme zjistili, že vakcína nemá žádné závažné vedlejší účinky a její účinnost je až 96 %,“ informovala lékařka a odbornice na infekční choroby Barbara Taylorová.


Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) předběžně posuzuje i ruskou vakcínu Sputnik V. Zatím ale není jasné, kdy a jestli vůbec chce její výrobce podat žádost o registraci.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

ls TN.cz