CHRAŇTE SE

NEBEZPEČNÝ PNEUMOKOK: Kdy nechat děti očkovat?

Očkování
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Ročně pneumokok zasáhne miliony lidí. Nejohroženější skupinou jsou děti do pěti let a senioři. Jedinou účinnou prevencí proti nákaze je očkování. V České republice ho mají rizikové skupiny za určitých podmínek zdarma.

Pneumokok je bakterie, která způsobuje závažná onemocnění, jako je zápal plic, zánět mozkových blan nebo celkovou infekci organismu. U dětí nejčastěji vyvolává zánět středního ucha. Přenáší se kýcháním a kašlem. Mnozí lidé mají tuto bakterii v nosohltanu a nezpůsobuje jim žádné zdravotní komplikace. Pokud se ale setká člověk s oslabeným imunitním systémem s bacilonosičem, je velká pravděpodobnost, že se od něho nakazí. Před pneumokoky se dá chránit a to očkováním.


“Očkování je vhodné především pro malé děti do pěti let a pro osoby nad padesát, respektive šedesát let – pro tyto pacienty je pneumokokové onemocnění nejzávažnější. Lidé nad šedesát let mají ale o něco nižší odpověď imunitního systému na očkování, proto je vhodné nechat se naočkovat již dříve“, napsala MUDr. Zuzana Poláková na svých internetových stránkách.

 


Zdravotní pojišťovny hradí očkování proti pneumokokům dětem, u kterých se s očkováním začalo ve věku tří až pěti měsíců. Zároveň také musí do sedmi měsíců věku dostat tři dávky očkování. Ve druhém roce jsou děti přeočkování čtvrtou dávkou. U starších dětí hradí vakcínu rodiče sami.

 


Nejen dětští pacienti, ale také senioři mají od letošního podzimu nárok na bezplatné očkování proti pneumokokům. Zdravotní pojišťovny proplácí očkovací látku, takzvanou polysacharidovu vakcínu, lidem, kteří dovršili 65 let. Pokud by si ale senior zvolil jinou vakcínu, musí si ji uhradit sám.


Lidé, kteří nepaří do rizikové skupiny, se také mohou nechat naočkovat proti pneumokokům. Za očkování si ale zaplatí, cena vakcíny a aplikace vyjde do dvou tisíc korun. Očkování proti pneumokokům je sice nepovinné, ovšem v případě nákazy může mít až fatální důsledky.

Související témata:
iva TN.cz