Babské povídačky

Očkování škodí a další mýty, které dětští lékaři vyvracejí nejčastěji

Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
29.11. 2019 5:45
Téma:

Rodiče malých dětí často řeší, jestli je jejich miminko šťastné, zdravé a roste tím správným tempem. Často si ovšem starosti dělají zbytečně. Tohle jsou mýty, se kterými se dětští lékaři setkávají nejčastěji.

"Na internetu naleznete kromě informací, které píšou skuteční odborníci, i celou řadu polopravd a lží. Bohužel na některé lze narazit tak často a opakovaně, že jim spousta lidí už začala věřit," píše portál uLékaře.cz.

 

1. Moje dítě ještě nechodí, pořád má pleny a málo mluví

 

Portál varuje rodiče, kteří se na internetu pídí po různých růstových tabulkách a vývojových grafech, aby nezačali panikařit jen proto, že jejich ratolest se od nich odchyluje.

 

"Rychlost vývoje každého dítěte je velice individuální záležitost. Dětští lékaři se také neřídí jen statistickými tabulkami, ale vždy sledují, jaké pokroky dítě zvládne s postupem času," uklidňuje lékařský web.

A dodává, že některé děti jsou zkrátka od přírody živější a neposednější než jiné. A tak je to v pořádku.

 

2. Domov bez jediného smítka prachu

 

Řada rodičů se po narození potomka změní v uklízeče, kteří nepřetržitě po bytě poletují s hadrem a čistícím prostředkem. Úzkostlivé smejčení ovšem může spíš škodit, než pomáhat.

 

"Antibakteriální chemikálie pro domácnost obsahují i mnoho škodlivých látek, které dráždí kůži a sliznice dítěte a mohou vyvolat alergické reakce. Nadměrná čistota škodí také imunitě. Je zbytečné dělat dětem ze života skleník. Imunitu je nutné „trénovat“ kontaktem s běžnými bakteriemi a zapomenout na přemrštěnou hygienu," píše se v textu.

 

3. Dítě je moc malé na to, aby mělo starosti

 

I malí špunti mohou mít problémy - se spánkem, při jídle, mohou často plakat. "Úzkost už dávno není nemocí dospělých. Přibývá dětí, které strach a obavy ochromují natolik, že to narušuje jejich každodenní fungování. Ani o dětské depresi se příliš nemluví. Přitom i malé dětí jsou v dnešním světě vystavovány různým stresovým situacím," vysvětlují odborníci.

A radí tak rodičům, aby tyto "bolístky na duši" nepodceňovali, věnovali dětem čas a naslouchali jim.

 

4. Kila navíc dětem nevadí, vždyť z nich přece vyrostou

 

Řada rodičů si myslí, že když je prcek pořádně oplácaný, znamená to, že je šťastný. Jenže není pravda, že z faldíků dítě prostě vyroste a není potřeba si jich všímat.

 

"Více než 80 procent dětí z obezity jen tak samo nevyroste a nese si ji s sebou se všemi zdravotními důsledky do dospělosti," vyvrací odborný portál rozšířenou pověru.

 

Lékaři v takových případech nabízejí úpravu jídelníčku, řada rodičů o tom ale nechce ani slyšet. I vykrmené dítě se ovšem může přeučit na zdravější "palivo". Nejlepší je, když jídelníček upraví celá rodina.

Pediatři také odmítají řeči o tom, že některé děti nadváhu zkrátka zdědily. Na vzniku obezity se podílí v první řadě životní styl, hlavně strava a množství pohybu.

 

5. Očkování je pro děti nebezpečné

 

S tímto mýtem bojují lékaři v poslední době asi nejvíc, bují především v různých internetových diskuzích, kde se horlivě debatuje o domnělých rizicích, zbytečnosti a nebezpečí.

 

"Očkuje se proti nemocem, jejichž zdravotní komplikace mohou být velmi závažné až život ohrožující (od ochrnutí, slepoty, závažné ušní infekce až po smrt)," apelují lékaři na rodiče.

A odmítají i mýtus, že existuje spojitost mezi očkováním a autismem. "Takové tvrzení nemá žádnou vědecky prokázanou oporu. Příčina autismu dosud zůstává neznámá," trvají na svém zdravotníci.

 

Rodičům, kteří si nejsou něčím jistí nebo mají pochybnosti o něčem, co našli na internetu, radí obrátit se na pediatra svých ratolestí.

 

V Česku je málo pediatrů. Pusťte si reportáž TV Nova:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz