problémy s vakcínami

Očkování u praktiků narazilo. Zájem lidí je obrovský, vakcíny ale nejsou

Filip Pultar
Filip Pultar
Aktualizováno 21:09
2.3. 2021 21:05
Téma:

Praktičtí lékaři začali s očkováním. Jenže než se akce pořádně rozjela, praktici už hlásí problémy. Vakcín totiž dostali zoufale málo a zájem lidí několikanásobně převyšuje počet dávek, které mají k dispozici.

Paní doktorka Poláková dostala pouhých sto dávek vakcíny. Vyočkuje je za pouhé tři dny, zájemců o očkování je ale mnohonásobně víc. Na další dodávku bude ale podle v úterý doručeného oznámení od ministerstva čekat dlouhé týdny.

 

"Další dávku dostaneme v dubnu. Je to šílený, máme jehly, máme všechno, jenom vakcínu ne," stěžuje si lékařka. Stejně jsou na tom i praktici v Pardubickém kraji. "Vyzvedla jsem si 20 dávek vakcíny, zájemců mám tak 200," svěřila se lékařka Pavlína Čmedlová.

 

 

A tak lékařům nezbývá nic jiného, než se u pacientů spoléhat na prevenci. "Lidem dáváme vitamín D nebo infuze s roztokem vitamínu C," říká Poláková.

 

S nedostatečným množstvím vakcín se potýká i Slovensko. V pondělí do Košic přiletěl vládní speciál s prvními dávkami Sputniku V. Ruskou vakcínou se tam začne očkovat za dva týdny. Objednaných mají dva miliony dávek. Kromě Slovenska Sputnikem V očkuje také Maďarsko, které s tím začalo už 12. února.

 

Vakcinolog: Online systém registrací je pro veřejnost příliš složitý:

Kateřina Sejková TN.cz