vakcinace

Očkování v Česku vázne! Dost vakcín bude do konce léta, slibuje resort

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
Aktualizováno 20:22
22.2. 2021 20:22
Téma:

Vláda podle lékařů boj proti koronaviru prohrává. Důvodem je prý mimo jiné laxní přístup k očkování. Podle statistik ministerstva zdravotnictví totiž desítky tisíc vakcín leží ve skladech. Jenže bez proočkovanosti zhruba 70 % obyvatel se v Česku nepodaří dosáhnout kolektivní imunity.

V Česku se proti koronaviru začalo očkovat 27. prosince. Podle ministerstva zdravotnictví do této chvíle dorazilo přes 700 tisíc dávek vakcín. Statistiky ukazují, že zhruba 160 tisíc z nich někde leží jen tak ladem.


"U AstraZenecy, které jsme dostali celkově 76 800, je potřeba, aby tahle vakcína byla očkována,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

 


Právě látkou AstraZenecy se podle statistik očkuje nejméně. Netrpělivě na ni čekají třeba praktičtí lékaři. Podle nich ale nevyočkovaných dávek může být ještě víc. "My jsme třeba spočítali, že každý týden, kdy těchto 180 tisíc vakcín není naočkováno, tak způsobuje zhruba 15 úmrtí navíc,“ míní praktický lékař Cyril Mucha.


"Strategie toho, jakým způsobem se budou vakcíny distribuovat, měla být zcela určitě připravena už dávno,“ přidává se další praktik Vojtěch Mucha.


Praktičtí lékaři jsou dokonce ochotni si pronajmout chladící vozy a vakcínu v nich rozvážet. Pomalé očkování vakcínou od AstraZenecy prý mohla způsobit i informace z jiných států, že látka není vhodná pro starší lidi. Podle odborníků to ale není pravda. Vakcína má po druhé dávce až 81% účinnost.

 


"Jestliže se tato dávka dá s odstupem tří měsíců, tak prudce narůstá účinnost vakcíny,“ sdělil vakcinolog Roman Chlíbek.


Česko v následujících týdnech očekává dodávku zhruba tří milionů dávek vakcín. Podle ministerstva zdravotnictví by v tuzemsku dostatek očkovacích látek měl být do konce léta.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
ls TN.cz