vakcína proti covidu

Očkování zabírá, ukazují data. Po druhé dávce se nenakazil téměř nikdo

Simona Šimková
Simona Šimková
19.6. 2021 21:21
Téma:

Očkování proti koronaviru v Česku podle nejnovějších dat zabírá. Riziko nákazy je po druhé dávce téměř nulové. Po té první se nakazilo jen necelé jedno procento lidí. Většinou šlo o ty, kteří se s virem setkali ještě před očkováním nebo o starší a nemocné lidi.

V Česku už mají za sebou obě dávky vakcíny dva miliony a 400 tisíc lidí. A pouhé necelé dvě desetiny procenta z nich se po ukončeném očkování nakazily. "Máme tady potvrzeno, že to očkování opravdu funguje," konstatoval epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

 

Ti, kteří se nakazili, mají většinou i jiné zdravotní problémy nebo potíže s imunitou. "U starších lidí imunitní systém slábne a to se projevuje tak, že se snáze nakazíme a hůře odpovídáme na očkování," vysvětluje imunolog Václav Hořejší.

 

Těch, kteří jsou očkovaní pouze první dávkou, se nakazilo necelých 22 tisíc. Protilátky se totiž podle odborníků tvoří v těle až 13. den po očkování. "Naprostá většina těch nákaz propukla velmi brzo po první dávce vakcíny, kdy ten člověk musel být vystaven viru ještě před vakcinací," tvrdí ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

 

 

První dávku vakcíny má v Česku už přes 4 a půl milionu lidí. Že se jich nakazilo jen pár tisíc, považují odborníci za skvělý výsledek. Upozorňují ale na to, že žádná vakcína není stoprocentní. "Ta účinnost vakcíny proti závažnému průběhu a úmrtí je na hranici 97 %, to znamená že 3 lidé ze 100 mohou zemřít, i když budou očkovaní," varuje Prymula.

 

Odstrašujícím příkladem je Velká Británie, kde řádí indická mutace a má ji aktuálně 90 % nakažených. I kdyby se později rozšířila i v Česku, máme prý oproti Britům výhodu. V Británii je 70 % lidí naočkovaných AstraZenecou, u nás ji má necelých 10 %.

 

Přes 80 % Čechů má vakcínu od Pfizer/BioNTech. "Účinnost vakcíny AstraZeneca proti té mutaci delta je pouze 60 %," uvedl Prymula. Což je prý výrazně méně než právě u Pfizer/BioNTech.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
Kateřina Sejková TN.cz