Výročí bitvy

Od bitvy na Bílé hoře uplynulo 400 let. Krvavý střet připomíná mohyla

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
8.11. 2020 5:35
Téma:

Dnes, 8. listopadu 2020, uplynulo přesně 400 let od legendární bitvy na Bílé hoře. Krvavý střet české stavovské armády s císařskými vojsky a armádou německé Katolické ligy na počátku třicetileté války připomíná skromný mohylový památník.

Bitva na Bílé hoře byla koncem českého stavovského povstání. To odstartovalo roku 1618 a o tři roky později za ním udělala definitivní tečku poprava 27 českých "pánů" na pražském Staroměstském náměstí.

 

Podle informací historiků bitvu mezi českými stavovskými vojsky a vojáky císaře Ferdinanda II. Štýrského a německé Katolické ligy zprvu zdržovala mlha. Stavovští vojáci dorazili na Bílou horu okolo půlnoci ze 7. na 8. listopadu, armáda ligy o několik hodin později.

 

 

Ke střetu údajně mělo dojít až odpoledne, kdy se mlha zvedla a vojska na sebe viděla. Rozsahem ani počtem mrtvých nešlo zdaleka o největší bitvu českých dějin, měla však obrovské následky z hlediska historie. Po vítězství katolíků české země opustila nekatolická šlechta i inteligence, včetně Jana Amose Komenského.

 

Bitvu na Bílé hoře připomínají například názvy ulic v místech mezi Motolem, Ruzyní a Řepy a zejména v okolí letohrádku Hvězda. Nedaleko zdi tamní obory probíhaly nejtvrdší boje. Ulice Thurnova například připomíná jednoho z vůdců stavovského povstání, Falcká zase tehdejšího "zimního krále" Fridricha Falckého.

 

GALERIE: Památník bitvy na Bílé hoře

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Památník bitvy na Bílé hoře - 2

TN.cz