Koronavirus rozhodl jinak

Od důchodu ho dělily hodiny. Po 34 letech ve zdravotnictví přišel hořký konec

Zdravotník
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto.
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 1. 5. 2020
Téma:

Juan se tento týden do práce vyloženě těšil. Měl to být jeho poslední týden v práci, ve čtvrtek ho čekal plánovaný odchod do důchodu. Jenže zaslouženého klidu si letitý zaměstnanec nemocnice už neužije.

Koronavirus má po celém světě již přes 235 tisíc obětí. Příběhy některých z nich jsou obzvlášť dojímavé. Například osud Juana Martineze z amerického Illinois, který popsal web Fox News.

 

Jako zdravotní technik na chirurgickém oddělení asistoval u mnoha operací, které pacientům zachránily život. Šedesátiletý Juan strávil prací v nemocnici celkem 34 let, často smutných z marného boje o životy pacientů, ale často také naplněných díky happyendům, které se pod rukama lékařů na operačních sálech udály. Dramatické dny prožíval i v posledních týdnech díky pandemii koronaviru.

 

 

Tento týden měl být jeho posledním před zaslouženým odchodem na odpočinek. V pondělí ale do práce nedorazil. Rodina potvrdila, že v tento den zemřel. Do důchodu mu zbývalo odpracovat poslední čtyři dny.

 

 

Byl jedním z těch, kdo v chicagské nemocnici University of Illinois Hospital pracoval v první linii. Svou práci vykonával s nadšením a vášní, byl jí oddaný a dokázal pro ni strhnout i svého syna, Juan Jr. pracuje ve stejné nemocnici, jako jeho otec. Obdivovala ho i jeho dcera Angela. „Lidé si ho často pletli s lékařem, protože byl hrozně chytrý a měl nadhled. Pro mě to byl nejchytřejší člověk, kterého znám. Byl pro druhé úžasným mentorem a učitelem,“ zavzpomínala na svého tatínka.

 

 

O jeho srdečnosti vypovídá i to, že byl pastorem v místím kostele, léta sloužil v armádě, byl také členem národní gardy, ze služby si dokonce odnesl několik ocenění.

 

 

Poté, co 14. dubna oslavil šedesátiny, plánoval ale odejít na zasloužený odpočinek. Chtěl se více věnovat rodině, cestovat s manželkou a hlavně trávit čas s milovanými dětmi a vnoučaty. To už bohužel nestihne.

 

Je jedním ze zdravotníků, kteří se při své práci nakazili obávaným koronavirem a nedokázal s ním vůj boj vyhrát. Pozitivně testovaný byl i jeho syn Juan. Víc než vlastní nemocí je teď ale zdrcený tím, že peníze, které chtěl otci darovat k životnímu jubileu právě na cestování, teď použije na jeho cestu poslední.

TN.cz