Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

TOP 09 / ANO

Kalouskovi utekl poslanec k největšímu nepříteli - k Babišovi!

Karel Tureček - TOP 09
Zdroj: Mediafax

Poslanecký klub ANO dnes přijal do svých řad poslance Karla Turečka, zvoleného za TOP 09, a posílil tak na 48 členů. Vládní koalice má nově ve Sněmovně 112 z 200 poslanců. Jde o první takový "přestup" v tomto volebním období.

Tureček odešel z TOP 09 loni v červnu a dnes uvedl, že se stranou se dlouhodobě rozcházel zejména kvůli zemědělské politice.

 

Tureček působil od března jako nezařazený poslanec. "Je vnímán jako zemědělský odborník, věřím, že nás posílí zejména v této oblasti," uvedl dnes na tiskové konferenci ve Sněmovně předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Tureček je členem zemědělského výboru a výboru pro životní prostředí.

 

 

Tureček z TOP 09 odešel loni v červnu, v polovině března ho klub TOP 09 a Starostů vyloučil ze svých řad. "Já jsem se postupně začal rozcházet s klubem TOP 09, nejde o nějaké zbrklé rozhodnutí, ale rozhodnutí, které ve mně zrálo 18 měsíců," řekl Tureček novinářům poté, co dnes poprvé absolvoval jednání klubu ANO.

 

Pro TOP 09 podle Turečka zemědělství nebylo tématem a ve výboru našel spojence u ANO. "Když mě pár týdnů po vyřazení z klubu TOP 09 oslovili, ani jsem dlouho nepřemýšlel," uvedl. S předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem se podle tiskové zprávy rozcházel i v dalších tématech.

 

 

Tureček už stranickou příslušnost v minulosti změnil. Začínal v 90. letech jako lidovec a v roce 2009 přešel do TOP 09. Tureček vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, poté pracoval v rybářství a v polovině 90. let zamířil na ministerstvo zemědělství, které tehdy spravovali lidovci. Na ministerstvu zemědělství i na ministerstvu průmyslu působil také jako náměstek. O poslanecký mandát se ucházel už v roce 2010 v Jihočeském kraji, preferenční hlasy jej ale tehdy poslaly mezi náhradníky.

tn.cz / ČTK / gar