Nepovolené táboření

Táborníci v Brdech nechali doutnat ohniště. Oheň se šířil hrabankou

Nelegální ohniště v CHKO Brdy
Zdroj: Policie ČR
Téma:

Díky pozorné návštěvnici se zabránilo možné tragédii v podobě požáru CHKO Brdy. V sobotu 21. září upozornila turistka policii, která byla na obhlídce, na nedohašené ohniště poblíž hráze Pilské nádrže.

"I když se zde nesmí rozdělávat oheň, kdosi si zde vytvořil pomocí kamenů ohniště o průměru jednoho metru a zřejmě si při odchodu myslel, jak oheň důkladně uhasil. Ten se však rozšířil hrabankou mimo kamennou ohradu a jen díky všímavosti turistky nedošlo k požáru lesa," uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

 

Hasiči, kteří byli přivoláni na místo, ohniště uhasili a okolí z bezpečnostních důvodů polili vodou.


Policisté nedaleko prvního ohniště nalezli další a tentokrát dokonce neohraničené. V Chráněné krajinné oblasti je v České republice zakázáno tábořit. Návštěvníci, kteří porušili lesní zákon, nechali na místě i igelitový sáček plný plechovek od piva.


Turisté se dopustili přestupku, při čemž svým jednáním porušili lesní zákon. Policejní mluvčí Schindlová doplnila, že v případě vypátrání pachatelům hrozí ve správním řízení pokuta ve výši až 15 tisíc korun.

 


Jak jsme upozorňovali v článku na konci srpna, pokud vyrazíte tábořit, či stanovat do přírody, nezapomeňte si zjistit, co je na daném území povoleno. Na území CHKO můžete pouze spát pod širákem a jen na jednu noc. Nesmíte si postavit stan ani rozdělávat oheň.

 

V národních parcích se smí nocovat pouze na stezkách. Mimo vyznačené stezky je zakázáno se pohybovat. Co se týče území obcí, tam si každá z nich může stanovit vyhlášku na zákaz táboření nebo nocování. Informovat se můžete na obecním úřadě.

kj TN.cz