TVRDÁ OPATŘENÍ

Peníze od státu: Postiženým firmám přispěje na mzdy a nájem

Mimořádná tiskovka vlády
Zdroj: TV Nova
Tisková konference.
Brabec Martina
Martina Brabec
21.10. 2020 14:04
Téma:

Tvrdá opatření zavedla již od čtvrtečního rána vláda. Uzavřeny budou muset zůstat prodejny zboží a služeb po celé republice. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že firmám, kterým vláda nařídila kvůli epidemii zavřít, proplatí stát celé mzdy pracovníků i s odvody. Přispěje jim i na nájem.

Vláda Andreje Babiše zavedla již od čtvrtečního rána přísná opatření kvůli šíření koronaviru. Zavřít musí většina prodejen. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že stát připravil nástroje pro pomoc postiženým podnikatelům. Týkat se mají nájemného a mezd zaměstnanců. Platit budou podle Havlíčka ihned.

 


"Co se týče nákladů na mzdy, tak platí modifikovaný program Antivirus. Okamžitě tak mohou firmy kompenzovat 100 % nákladů na své zaměstnance. Čili 100 % mzdy plus odvody za tyto mzdy," uvedl Havlíček.


Stát pomůže i s nájemným. "Spouštíme výzvu Covid – nájemné II, který bude platit pro všechny postižené provozovny. Na základě této výzvy mohou žádat všechny postižené firmy o kompenzaci nájemného ve výši 50 % z posledních třech měsíců. Tedy červenec, srpen a září," uvedl ministr. Peníze by podle něj mohli obdržet v následujících dnech. Podrobnosti o výzvě naleznete na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu. 

 

Již minulý týden schválila vláda kompenzace pro OSVČ. Jde o podobný systém jako byla na jaře tzv. pětadvacítka. Přímo i nepřímo postižení podnikatelé dostanou 500 korun na den. Informace o této pomoci naleznete na stránkách ministerstva financí. 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz