Dokonalé má málokdo

Odborníci rozlišují jen 9 typů ženského poprsí. Jaký tvar máte vy?

Ženy v prádle
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 1. 3. 2020
Téma:

Malá, velká nebo povolená? Pro ženská ňadra mají odborníci úplně jiné názvy. Ať vypadají jakkoli, dají se zaškatulkovat do jedné z devíti kategorií.

Chcete-li vlastní poprsí správně zařadit, sledujte nejen jeho velikost nebo tvar. Je třeba zaměřit se i na umístění bradavek, zkoumejte, kde přesně sedí prsa v hrudníku i kam směřují, pokud zrovna nejsou sešněrovaná podprsenkou.

 

Kvalifikace, se kterou přišel americký prodejce spodního prádla ThirdLove, má ženám pomoci vybrat si podle vlastního tvaru do nejlepší a dobře padnoucí prádlo. Současně ale upozorňuje, že jakýkoli tvar prsou či bradavek je v pořádku a jeho majitelka by se za něj rozhodně neměla stydět.

 

1. Asymetrická

 

 

U asymetrického typu bývá jedno prso výrazně menší než to druhé. Žádná prsa nejsou stejná, výraznější asymetrii ale znají ženy zejména poté, co se stanou matkami, těhotenství a kojení může totiž rozdíly ještě zvýraznit. Majitelkám tohoto typu nejlépe sedne push-up podprsenka s odnímatelným polstrováním, díky kterému si mohou košíčky vycpat různě dle vlastních potřeb. Velikost vybírejte vždy podle většího prsu, aby v košíčku dobře seděl. U menšího si pak zkuste pohrát s ramínkem, nebojte se ho více přitáhnout, aby se rozdílný tvar vyrovnal.

 

2. Atletická

 

 

Nemají je nutně jen sportovkyně, ale majitelky celkově spíše svalnaté postavy s minimem tuku. I prsům, která z velké části tvoří právě tuk, tak u tohoto typu chybí potřebný objem, jsou ale pevná a osvalená, mají širší tvar. Díky tomu, že své nositelky tolik netíží, se mohou klidně spolehnout jen na bezešvé prádlo bez kostic, které zajistí pohodlí i širšímu poprsí. Slušet vám budou i trendy krajkové braletky.

 

3. Vybočující

 

 

Odborníci z ThirdLove je označují jako East – West, tedy Východ – Západ. Jde o prsa, která nesedí ve středu hrudníku, ale vybočují více ke stranám, také bradavky míří směrem od sebe. Chcete-li takové poprsí zkrotit a dostat více ke středu, pomůže podprsenka s dostatečným polstrováním, případně push-up efektem. Myslete i na kvalitní, širší ramínka a dobře padnoucí zádovou část prádla.

 

 

4. Povolená

 

 

Míří-li bradavky směrem dolů, nebo jsou prsa celkově viditelně prověšená, jde často o následek povolených vazů a svalů, ke kterých dochází u velkého a těžkého poprsí, po kojení, případně věkem. Lichotivější tvar jim dá push-up podprsenka, a majitelky by rozhodně měly volit prádlo s kosticemi a výztuží, a také pevná širší ramínka pro pohodlnější nošení.

 

5. Zvonky

 

 

Jsou-li vaše prsa v horní části užší a méně objemná, ale ve spodní linii jsou plnější a rozšiřují se, nesou označení po zvonu, jehož tvar připomínají. Push-up prádlo disproporci srovná, lichotivě ale budou tato prsa vypadat i v tzv. balkonových podprsenkách, které pohodlně pojmou jejich větší objem.

 

 

6. Štíhlá

 

 

Štíhlá prsa jsou konstruovaná přesně opačně než zvonky: u těla jsou krásně plná, ale k bradavkám se postupně zeštíhlují, mohou působit až špičatě. Obecně bývají tato prsa i drobnější. Lichotí jim push-up podprsenky nebo podprsenky s hlubším propadem ve středu.

 

7. Boční

 

 

Prsa jsou sice krásně plná, ale sedí hodně daleko od sebe a zůstává mezi nimi širší prostor. Dekolt tak může působit překvapivě ploše. Pomocí vhodného prádla se snažte sesadit prsa více do středu, do zajistí podprsenka s vycpávkami na bocích a měkkým košíčkem pro pohodlné nošení. Zázraky dokáže i podprsenka se zapínáním vpředu.

 

 

8. Kulatá

 

 

Kulatá prsa jsou příjemně plná v horní i spodní části, působí velmi symetricky a esteticky. Nejspokojenější jsou s nimi samy ženy a líbí se nejvíce i mužům. Nejsnáze se na ně dá pořídit i prádlo, sedí jim téměř cokoli, včetně kousků bez vycpávek a polstrování. Má je ale úplně nejméně žen.

 

9. Kapky

 

 

Působí lichotivě plným dojmem, ale v horní části jsou přeci jen méně plné. Díky tomu mají nerovnoměrně rozložené těžiště a je třeba je trochu pozvednout. To zajistí push-up podprsenka, zaoblený tvar jim přidá i balkonová podprsenka.

 

Špatně padnoucí podprsenka je jedním z častých módních kousků, který ženám škodí. Jaké další nepohodlí jsou ochotné trpět, napoví naše reportáž:

 

Související témata:
TN.cz