očkování proti koronaviru

Odborníci se obávají indické mutace! EMA řekla, které vakcíny jsou účinné

Vakcína
Zdroj: TV Nova
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
14.5. 2021 5:45
Téma:

Dobrou zprávu zveřejnila Evropská léková agentura (EMA). Podle ní totiž vakcíny používající technologii mRNA, tedy například očkovací látka firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna, by měly být účinné také na indickou mutaci koronaviru.

Podle jednoho z odborníků agentury Marca Cavaleriho budou vakcíny založené na technologii mRNA (genetické informace k vytvoření tzv. "S proteinu“ z povrchu koronaviru) schopné indickou mutaci koronaviru zneškodnit nebo alespoň poskytnout dotyčnému člověku určitou míru ochrany. "Tyto informace jsou velmi povzbudivé,“ myslí si Cavaleri.


Tuto technologii používají zejména dvě vakcíny, a to od společností Pfizer/BioNTech nebo Moderna. Experti jsou však přesvědčení, že vektorové vakcíny (používají jiný oslabený druh nepatogenního viru jako nosič), kam se řadí například očkovací látka od AstraZenecy nebo firmy Janssen (Johnson & Johnson), budou pravděpodobně také účinné.

 


Evropská léková agentura doposud schválila v Evropské unii čtyři vakcíny proti koronaviru. Jedná se o očkovací látky společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Janssen.


V současné době navíc odborníci prověřují další čtyři vakcíny, které by se v budoucnu mohly v EU také používat. V tomto případě jde o německou vakcínu Curevac, americký Novavax, ruskou očkovací látku Sputnik V a čínský Sinovac.


Dvě dávky vakcíny proti koronaviru nemusí stačit. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz