Covid-19

Odborníci varují: Koronavirus může u dětí vyvolat smrtelný syndrom

Dítě v roušce
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 7. 5. 2020
Téma:

Vědci ve Velké Británii odhalili, že u některých dětí se může koronavirus projevit jako zánětlivý syndrom. Ten má podle odborníků podobné příznaky jako Kawasakiho choroba (nemoc, která postihuje kardiovaskulární systém).

"Studie osmi dětí, u kterých se tento syndrom objevil, prokázala, že měly následně pozitivní test na virové protilátky. V minulosti tedy prodělaly Covid-19, často i bez příznaků,“ uvádí Daily Mail.


Všechny děti ve věku od čtyř do čtrnácti let lékaři ošetřovali na jednotce intenzivní péče v londýnské dětské nemocnici Evelina. U všech se projevovaly stejné příznaky. Děti měly vysokou horečku, vyrážku, bolely je končetiny a trpěly průjmem.

 


Přestože testy potvrdily virové protilátky v těle, pacienti měli negativní testy na koronavirus. Podle vědců jsou tyto příznaky  součástí opožděné imunitní reakce na infekci u dětí.


Národní zdravotní služba Anglie proto ihned zaslala všem praktickým lékařům upozornění, že příznaky jsou podobné jako při Kawasakiho chorobě. Ta může vést k aneurysmu (rozšíření tepny) a infarktu, informuje Daily Mail.


"Výsledky, které studie prokázala, jsou velmi znepokojivé,“ uvedl lékař Jeremy Rossman.

TN.cz