Internetoví zloději

Odborníci varují před podvodnými eshopy. Zneužívají platební karty

Téma:

Jihomoravským kriminalistům se podařilo odhalit 45 podvodných eshopů. Ty nabízely například oblečení, boty, brýle, ale i dresy známých klubů, a to značně pod cenou. Cílem bylo vylákat z klientů údaje k jejich platebním kartám. Odborníci upozorňují, že počet takových podvodných eshopů roste a lidé by měli být velmi opatrní, kde nakupují.

Zatím neznámý podvodník měl vše dobře promyšlené - založil si provázaný řetěz eshopů a snažil se nalákat co nejvíc lidí na nízké ceny. Škodu kriminalisté zatím odhadli do sto tisíc korun. Zablokováno ale muselo být na dva a půl tisíce zneužitých platebních karet.

 

"Podvodná jednání jako taková jsou vůbec nejčastějším druhem kriminality, který řešíme v prostředí internetu," uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. "Česká obchodní inspekce monitoruje rizikové až vyloženě podvodné weby. Zatímco v roce 2015 byly čtyři, v letošním roce jich je nějakých 500," sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 

Rizikovými weby jsou podle odborníků ty, které mají neprofesionální design. Nakupující nikde nenajde, kdo je vlastně prodejcem a chybí na něj kontakty. "Jedinou formou je platba předem, dost často platba kartou. Ty peníze jdou do třetích zemí a vy vůbec neuvidíte objednané zboží. Pokud něco přijde, tak je to třeba padělek," dodal mluvčí Fröhlich.

 

 

Pokud zjistíte, že jste nakoupili na podvodném eshopu, v některých případech máte možnost peníze ještě získat zpátky. To ale pouze v případě, že jste zaplatili platební kartou, nikoli bankovním převodem. "Klient může požádat banku, aby zahájila tzv. reklamační řízení, nazývá se to chargeback, a banka následně kontaktuje banku daného obchodníka a požaduje peníze zpět," mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

 

"Vždycky doporučujeme v první řadě obrátit se nejdříve na obchodníka a v dalším kroku obrátit se na banku, se kterou případy řešíme individuálně," vysvětlil mluvčí České spořitelny Lukáš Kropík. Policisté upozorňují, že lidé by právě v době povánočních výprodejů měli být při nákupech na internetu daleko víc opatrní.
 

Klára Pospíšilová, sei TN.cz