NAPŘÍMO

Češi jsou hypochondři, testování se dožadují i se směšnými důvody

Michaela Trochová
Michaela Trochová
Aktualizováno 5.2. 2020 19:15
Téma:

Hostem pořadu Napřímo byl náměstek ministra zdravotnictví a uznávaný epidemiolog Roman Prymula. Popsal jak situaci kolem koronaviru v České republice, tak vlastní názor a obavy z šířící se nákazy.

V České republice nákaza zatím potvrzena není. V Nemocnici Na Bulovce je sice v izolaci pětice Čechů, která přicestovala v neděli z čínského Wu-chanu, u nich ale testy nemoc nepotvrdily. "Pravděpodobnost, že se u nich nemoc ještě projeví, tu ale je, je tedy potřeba, aby v izolaci byli i nadále," uvedl Roman Prymula. Byla prokázána nákaza na palubě letadla, kterým letěli, není jisté, zda mezi cestujícími nebyl nakažený někdo další, na takové závěry je vzhledem k inkubační době ještě brzy. Ve středu byli alespoň pacienti rozděleni do vlastních pokojů, aby měli větší soukromí a pohodlí.

 

Odhalit nákazu totiž podle Prymuly není snadné. "Nepozná to nejen laik, ale ani odborník. Příznaky se velmi podobají chřipce," zdůvodnil komplikaci, která napomáhá celosvětovému šíření nového viru. Právě aktuální chřipková sezóna a totožnost příznaků koronaviru i běžné chřipky je matoucí a vyvolává přehnanou paniku mezi veřejností, ale komplikuje práci i těm, kdo nemoc monitorují na letištích, nebo lékařům, za kterými míří davy nemocných.

 

 

"Testování na koronavirus je poměrně jednoduché. Jenže jeden test stojí kolem osmi tisíc korun, pustit se do plošných testů by tedy bylo přehnaně nákladné," uvedl Prymula. Chřipkou momentálně v Česku onemocnělo asi dvě stě tisíc lidí, není smysluplné testovat všechny.

 

Laboratorní vyšetření není nijak složité, spočívá v odebrání kapky krve a výtěr z nosohltanu, v tuto chvíli bylo kvůli přehlednosti koncentrováno na Státní zdravotní ústav. "Pokud se koronavirus prokáže, je třeba dělat potvrzující testy, to už ale nelze u nás. Musíme se obracet na laboratoře například v Německu nebo v Rotterdamu," doplnil náměstek ministra.

 

"Přistupujeme proto k onemocnění s racionální hlavou. Než se pustíme do laboratorních vyšetření, zajímá nás u dotyčného epidemiologická a cestovatelská anamnéza, tedy zda dotyčný přicestoval ze země se zvýšeným rizikem," vysvětluje epidemiolog.

 

"Jsme země trochu hypochondrická, případů kdy se na zdravotníky obracejí lidi v obavách z nákazy a dožadují se vyšetření je neuvěřitelně mnoho," připustil náměstek ministra. Upozornil, že o takové vyšetření nesmyslně žádají i lidé, kteří se vrátili například z Afriky, kde zatím nákaza vůbec není, dokonce se ho dožadují lidé, aniž by vůbec opustili naši republiku.

TN.cz