Nejasno

Odchod ministryně Valachová stále halí spousta otazníků

Ministryně školství Kateřina Valachová je rozhodnuta ve své funkci skutečně skončit. I když před pár dny to vůbec nebylo jasné. Prezident Zeman jí dal čas na rozmyšlenou do 10. června, kdy se vrací ze zahraniční cesty.

Za to, že je Valachová stále ve funkci, kritizuje Andrej Babiš premiéra Bohuslava Sobotku. Měl by prý postupovat stejně, jako v případě jeho odvolávání z funkce ministra financí.

 

Kateřina Valachová původně chtěla skončit ve funkci k 31. květnu. Ale vypadá to, že ministryní školství ještě nějaký čas zůstane. Minimálně osm dní.

 

Prezident Miloš Zeman dal ministryni Valachové čas na rozmyšlenou. Do 10. června by měla říct, jestli si demisi nerozmyslela. Zeman nicméně vzkázal, že odvolávat ministra takhle krátce před volbami je podle něj strašná pitomost.

 

Ministryně rezignaci oznámila v době, kdy začala kauza dotací spojená s fotbalem a sociální demokracie tlačila na odchod Andreje Babiše, který měl podle ČSSD mnohem větší problém. Mnozí pak poukazovali na to, že by se Babiš měl zachovat stejně a také odejít sám.

Valachová měla odejít v den, kdy Senát projednával kariérní řád učitelů. A právě kvůli němu by pro ní teď bylo nejlepší odejít co nejpozději. Ve středu se ukázalo, že Senát kariérní řád učitelů vrátil Sněmovně. Ta ho teď může projednávat nejdříve na své další schůzi, což bude 27. června.

 

A u toho už Valachová podle svých vlastních slov nejspíš nebude. Kariérní řád by tak měl hájit dosavadní náměstek Valachové Stanislav Štech, který by ji měl nahradit.

 

A s tím počítá i premiér Bohuslav Sobotka. Ten dnes věc nechtěl komentovat, dřív ale řekl, že není důvod cokoliv měnit.

pez, Lucie Heřmanská TN.cz