uzavřené školy

Nejistá maturita a přijímací zkoušky: Zoufalí studenti neví, co je čeká

Studenti se bojí
Zdroj: Getty Images
ilustrační foto
Petra Bílková
Petra Bílková
Publikováno 19. 3. 2020
Téma:

Ve středu 11. března se uzavřely základní, střední, vysoké a vyšší odborné školy. A to až do odvolání. Vzdělávací zařízení by mohla zůstat uzavřená i měsíc. To výrazně naruší školní rok, a to nejen vzdělávání samotné, ale i přijímací řízení a maturity. Studenti ale stále nevědí, zda budou moci všechny zkoušky v termínu vykonat. Na začátek dubna jsou totiž naplánovány první testy.

Pokud zůstanou školy uzavřeny celý měsíc, dotkne se to především těch studentů, kteří se připravují ke svému dalšímu studiu na středních nebo vysokých školách. A také těch, kteří své studium končí. To se týká velkého počtu školáků. Podle statistik Cermatu jde až o 175 tisíc dětí.

 

 

Termíny se ale nezadržitelně blíží. Maturity začínají už 8. dubna, přijímačky na střední školy 14. dubna a jen o dva dny později na víceletá gymnázia. Zatím není jasné, zda MŠMT rozhodne o odložení přijímacího řízení nebo maturit. K tomuto tématu by se mělo vyjádřit tento týden.

 

Studenti tak stále nemají jistotu, zda budou moci zkoušky vykonat a zda vše proběhne v dohodnutých termínech. Případně by také mohlo dojít ke zkrácení letních prázdnin.

 

 

"Nejprve je nutné počkat na vyhodnocení opatření směrem ke školám vzhledem k aktuální situaci, jak o tom na počátku opatření hovořil náměstek Ministerstva zdravotnictví Roman Prymula, který stojí v čele Ústředního krizového štábu. V tuto chvíli neumíme říct, jak dlouhou dobu budou školy zavřené," uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

TN.cz