jednání vlády

Vláda oznámila další velké rozvolňování. PŘEHLED ZMĚN

Brabec Martina
Martina Brabec, Kateřina Sejková
Aktualizováno 20:38
7.6. 2021 10:06
Téma:

V pondělí odpoledne zasedla vláda, aby projednala mimo jiné další uvolnění restriktivních opatření. Schválila řadu velkých změn. Týkají se hlavně nošení roušek ve školách, zvýšení počtu lidí na hromadných akcích i pravidel ohledně testování.

Vláda na pondělním jednání vyhlásila další velké rozvolňování. Přinášíme přehled největších změn.

 

• konec roušek ve školách a firmách

• změna počtu lidí na hromadných akcích

• konec povinného testování ve firmách a školách 

• sjednocení podmínek u prokazování bezinfekčnosti

• změna termínu druhé dávky u vakcíny Moderna

 

Školy a firmy 

 

Vláda se po dlouhém jednání shodla, že roušky od úterý ve většině škol nebudou během výuky povinné. Povinnost nosit roušky zůstane žákům a učitelům jen v Jihočeském, Libereckém a Zlínském kraji. Právě tyto kraje jsou na tom z hlediska vývoje pandemie nejhůře. 

 

Roušky budou ale stále povinné o přestávkách a ve společných prostorech. Oznámil to ministr školství Robert Plaga (za ANO).

 

 

Změní se i pravidla u zkoušek. "Zkoušky na školách a vysokých školách v celé České republice bude možné od zítřka konat bez roušek, a to za dodržení dvoumetrových rozestupů," dodal Plaga.

 

Roušky nebudou muset mít ani zaměstnanci na pracovišti, pokud jsou na jednom místě a nechodí do společných prostor. Od 1. července se už také lidé nebudou muset testovat ve školách a ve firmách

 

 

Odložení roušek v obchodech či prostředcích hromadné dopravy zatím podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na pořadu dne není. Stěžejní je v tomto ohledu dosažení proočkovanosti populace, která musí dosáhnout 70 až 80 %. 

 

"Určitě chceme nějakou ochranu v MHD zachovat," řekl Vojtěch. Ministerstvo podle něj zvažuje, že by místo respirátorů byly povinné jen roušky

 

Děti, učitelé i rodiče mají jasno. Chtějí školy bez roušek. Podívejte se na anketu TV Nova:

 

Pravidla v kultuře

 

Na pondělní schůzi vláda projednávala také sjednocení podmínek pro předkládání testů na covid-19. Pravidla budou od úterý pro všechna místa platit stejná. "Dnes se v tom lidé nemohou vyznat," uvedl Vojtěch. Zatímco například do restaurace dosud stačil zákazníkovi samotest, při vstupu do bazénu, fitness centra či divadla byl vyžadován test provedený zdravotníkem. Nyní i tam bude stačit samotest nebo čestné prohlášení. 

 

Pravidla pro testování budou v kultuře stejná jako v restauracích. Podívejte se na reportáž:

 

Vláda také zvýšila počet lidí, kteří se můžou zúčastnit hromadných akcí. Svateb, pohřbů a dalších podobných akcí se od pondělí 14. června může účastnit až 200 lidí vevnitř nebo 500 lidí venku.

 

Od úterý 8. června se může zvýšit počet diváků na kulturních akcích na 1000 uvnitř a 2000 venku. Dočasně ale zůstane platit omezení, že je možné zaplnit maximálně polovinu hlediště venku i uvnitř. Od 14. června pak bude kapacita venku už bez tohoto omezení.

 

Možná bude také konzumace jídla a pití. Zatím ale pouze mimo hlediště. Popcorn v kinech tak má zatím smůlu.

 

 

Sjednocení podmínek vítá ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Adam Vojtěch chápe mé argumenty, že podmínky rozvolňování musejí být stejné pro všechny oblasti. Kultura nemůže mít jiná pravidla než restaurace," napsal na twitteru.

 

Změní se i pravidla pro bazény, wellness centra či sauny. Nově budou moci naplnit kapacitu na 50 procent, v provozech nebudou návštěvníci muset nosit roušky.

 

Vláda také změnila pravidlo pro podávání druhé dávky u vakcíny od firmy Moderna. Interval se zkrátí na 25 až 35 dní. Dosud to bylo 42 dní. 

 

Návrh státního rozpočtu

 

Vláda projednávala i návrh státního rozpočtu na rok 2022, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) počítá se schodkem ve výši 390 miliard korun. "Prioritami jsou investice, životní úroveň občanů a také úspory. Navrhovaný deficit 390 miliard je o 110 miliard nižší než ten letošní," informovala.

 

Parametry rozpočtu vláda nakonec schválila. "Přináší úspory na provozu státu, méně úředníků, ale také rekordní investice za 189 miliard nebo zvýšení důchodů o 758 korun měsíčně," uvedla ministryně Schillerová.

 

 

Rozpočet musí vláda do konce září předat Poslanecké sněmovně, která ho bude schvalovat. Je velice pravděpodobné, že o rozpočtu rozhodnou až noví poslanci. Volby do Sněmovny totiž proběhnou na začátku října. 

 

Jednání vlády nově neprobíhá ve Strakově akademii. Sídlo Úřadu vlády je totiž v rekonstrukci. Vláda se kvůli tomu musela přesunout do Hrzánského paláce, ve kterém bude premiér dočasně sídlit. 

 

Vyšší schodek rozpočtu pro příští rok než 390 miliard ministryně financí nepřipouští. Podívejte se na její vyjádření v pořadu Napřímo:

 

Roušky, akce a cestování. Ministr zdravotnictvní Adam Vojtěch shrnul přehled změn v rozhovoru:

 

Na celou tiskovou konferenci vlády se můžete podívat zde:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz