DIVOKÁ ASIJSKÁ KREV

Odolnější a rychleji roste. Nového superkapra chutnal i reportér Novy!

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Publikováno 14. 12. 2019
Téma:

Pokud si letos na Vánoce koupíte kapra, máte šanci, že to bude takový malý unikát. Po 17 letech křížení totiž rybníkáři z Pohořelic a vědci z Jihočeské univerzity vyšlechtili nový druh kapra, který je odolný proti chorobám. Ministerstvo ho uznalo před třemi lety a letos už je v prodeji.

Oproti běžnému lysci má mírně protáhlé tělo a občas šupinu na boku, v jeho krvi ale kolují geny divokých kaprů z řeky Amur. Šlechtitelé si všimli, že amurští šupináči mají od přírody obrovskou odolnost, a začali je křížit s českými lysci.


Sedmnáct let šlechtění skončilo vytvořením nového plemene kapra, které poprvé po 20 letech uznalo ministerstvo. Nese označení amurský lysec a má naprosto unikátní vlastnosti. Je odolný vůči chorobám, rychle roste a teď ho můžete konečně ochutnat.

 


"U nás v rybníkářství už prodáváme tak 80 procent vánočních lysců, kteří jsou kříženci s amurským lyscem," řekl zootechnik Rybníkářství Pohořelice Vladimír Chytka.


Jednoho kapra s divokou asijskou krví se nám podařilo získat a hned jsme začali přemýšlet, jak nejlépe využít jeho genetický potenciál. Protože Vánoce jsou svátky splněných přání, tak kapra dáme do rybníka, umyjeme a teď z něho usmažíme řízky! "Vypadá jako kapr, chutná jako kapr, pecka," pochvaloval si reportér televize Nova, který kapra tradičně upravil a pak jej podrobil chuťovému testu.


Podle statistik se o Vánocích rozděluje republika na dvě poloviny. V Čechách převažují konzumenti vepřového, hovězího a kuřecího masa. Na Moravě téměř 80 procent lidí kupuje na štědrovečerní tabuli kapra, někteří už teď s předstihem. "Děcka si ho chcou užít a pomazlit se s ním," vysvětlil včasný nákup jeden ze zákazníků.

 


"V prodejně se před Vánoci prodá padesát metráků živých ryb a to stejné ve výrobcích," řekl vedoucí prodejny Jiří Patočka.


Hned po živých rybách je největší zájem o hotové filety, uzenáče, nebo rybí pomazánky. Kdo chce místo kapra třeba štiku nebo candáta, měl by si pospíšit. Dravci prý budou vyprodaní jako první.

rod TN.cz