Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

DIVOKÁ ASIJSKÁ KREV

Odolnější a rychleji roste. Nového superkapra chutnal i reportér Novy!

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Publikováno 14. 12. 2019

Pokud si letos na Vánoce koupíte kapra, máte šanci, že to bude takový malý unikát. Po 17 letech křížení totiž rybníkáři z Pohořelic a vědci z Jihočeské univerzity vyšlechtili nový druh kapra, který je odolný proti chorobám. Ministerstvo ho uznalo před třemi lety a letos už je v prodeji.

Oproti běžnému lysci má mírně protáhlé tělo a občas šupinu na boku, v jeho krvi ale kolují geny divokých kaprů z řeky Amur. Šlechtitelé si všimli, že amurští šupináči mají od přírody obrovskou odolnost, a začali je křížit s českými lysci.


Sedmnáct let šlechtění skončilo vytvořením nového plemene kapra, které poprvé po 20 letech uznalo ministerstvo. Nese označení amurský lysec a má naprosto unikátní vlastnosti. Je odolný vůči chorobám, rychle roste a teď ho můžete konečně ochutnat.

 


"U nás v rybníkářství už prodáváme tak 80 procent vánočních lysců, kteří jsou kříženci s amurským lyscem," řekl zootechnik Rybníkářství Pohořelice Vladimír Chytka.


Jednoho kapra s divokou asijskou krví se nám podařilo získat a hned jsme začali přemýšlet, jak nejlépe využít jeho genetický potenciál. Protože Vánoce jsou svátky splněných přání, tak kapra dáme do rybníka, umyjeme a teď z něho usmažíme řízky! "Vypadá jako kapr, chutná jako kapr, pecka," pochvaloval si reportér televize Nova, který kapra tradičně upravil a pak jej podrobil chuťovému testu.


Podle statistik se o Vánocích rozděluje republika na dvě poloviny. V Čechách převažují konzumenti vepřového, hovězího a kuřecího masa. Na Moravě téměř 80 procent lidí kupuje na štědrovečerní tabuli kapra, někteří už teď s předstihem. "Děcka si ho chcou užít a pomazlit se s ním," vysvětlil včasný nákup jeden ze zákazníků.

 


"V prodejně se před Vánoci prodá padesát metráků živých ryb a to stejné ve výrobcích," řekl vedoucí prodejny Jiří Patočka.


Hned po živých rybách je největší zájem o hotové filety, uzenáče, nebo rybí pomazánky. Kdo chce místo kapra třeba štiku nebo candáta, měl by si pospíšit. Dravci prý budou vyprodaní jako první.

rod TN.cz