popsal detaily

"Omdlel jsem bolestí," popsal muž uštknutí extrémně jedovatou zmijí

Téma:

Štáb televize Nova jako jediný mluvil s chovatelem, kterého ve Štítu u Hradce Králové uštkla extrémně jedovatá zmije pestrá. Tento had má ročně po světě na svědomí až tisíc obětí.

"Já bych to přirovnal, jak když strčíte ruku do hrnce s rozpáleným olejem, bolest ale neustupuje, stupňuje se," popsal Antonín Hnízdil, když si znovu prohlížel hada, který ho málem zabil.

 

Chovatel má ruku stále oteklou a na malíčku jsou ještě vidět stopy po hadích zubech. "Tam může dojít k srdeční zástavě po několika hodinách," řekl Martin Smrček, odborník na hady ze ZOO Dvůr Králové nad Labem.

 

Hnízdil chtěl prý odjet, ve spěchu si ale všiml, že zmije nemá vodu. "V tom rozletu, jak jsem byl, jsem terárium otevřel, šáhl jsem tam, měl ji na ruce," vypráví.

 

Had udělal padesáticentimetrový výpad. Chovatele vezla do nemocnice manželka, ale po dvou kilometrech se muži udělalo nevolno. Zastavili a v polích vzápětí přistál záchranářský vrtulník.

 

"Já jsem omdlel po cestě bolestí, probral jsem se, když mi v nemocnici píchali kanyly do krku," uvedl chovatel. Záchranáři ho přepravili do pražské všeobecné nemocnice, kde se na podobná uštknutí specializují.

 

 

Jed zmije pestré, který způsobuje vnitřní krvácení, zabije až tisíc lidí ročně. Chovatele zachránilo, že protilátky mu lékaři podali do hodiny po uštknutí.

 

"Jak spadne horolezec ze skály, motorkář padne, tak občas chovatele něco kousne," nedělá si Hnízdil nic ze svého zranění. Podle veterinářů má chov v pořádku. "Tato kontrola neshledala žádné problémy," potvrdil Petr Vorlíček, mluvčí Státní veterinární správy.

 

Pokud chce chovatel hady nakrmit, vytáhne je z terária pomocí háků. Zapomněl na to právě jen jednou a malíček mu zdřevěněl během sekundy. Čeká ho ještě série kontrol, které ukážou, zda mu hadí jed nepoškodil ledviny nebo játra.

 

Policie případ odložila. Podle ní se nejedná o trestný čin, ani o přestupek.

mik TN.cz