Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Série demonstrací

Na již třetí protest proti ministryni Benešové se sešly desetitisíce lidí

Na pražském Staroměstském náměstí lidé potřetí protestovali proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Účast byla podle zpravodajky ČTK podobná jako před týdnem, kdy podle organizátorů přišlo dvacet tisíc lidí.

Demonstraci stejně jako v minulých dvou týdnech organizoval spolek Milion chvilek, který požaduje demisi Benešové a jmenování nezávislého ministra. Obává se zásahů do justice v době, kdy policie podala návrh na obžalobu Babiše v kauze Čapí hnízdo.

 

Protesty se konaly také v dalších městech. V Brně se do nich podle odhadu ČTK zapojily 3000 až 4000 lidí, v Plzni tisícovka, stovky v Hradci králové nebo Liberci. Měst a obcí, kde se protest odehrál, bylo dnes podle spolku Milion chvilek víc než 130.

 

Lidé nesli transparenty s nápisy "Nezávislá justice", "Koho ještě odvoláš" a "Nás neodvoláš". Fotografie Babiše a Benešové na transparentech doprovázejí nápisy "Prime minister or crime mister?" (Premiér nebo mistr zločinu?) a "Minister of justice hides my crimes in practice" (Ministryně spravedlnosti zakrývá mé zločiny). Protestující drželi vlajky České republiky a Evropské unie. Skandovali "Demisi", "Hanba" a pískali.

 

 

"Myslíme to vážně. Požadujeme demisi Marie Benešové. Pokud naše požadavky nebudou vyslyšeny a premiér s Marií Benešovou se nám budou i nadále vysmívat, uskuteční se 13. května další vlna protestů po celé zemi. Pokud zaplníme potřetí Staromák, svoláme na 21. května Václavák!," uvedlo sdružení na svých stránkách.

 

Tohoto cíle se podle organizátorů zřejmě podařilo dosáhnout, neboť již byla ohlášená další demonstrace. Ta se má konat příští úterý o půl sedmé večer na Václavském náměstí. “Jestliže premiér ignoruje Staromák, tak zaplníme Václavák!,“ prohlásil z pódia organizátor Mikuláš Minář.

 

Milion chvilek požaduje nejen demisi novopečené ministryně spravedlnosti, ale chce také záruky, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zůstane na svém místě a "že přijme a naplní sedm pojistek pro nezávislost justice."

 

 

Protestujícím vadí, že ministryní se stala Marie Benešová, která je všeobecně brána jako blízká spojenkyně prezidenta Miloše Zemana a která už delší dobu mluví o tom, že v Česku je možné někoho stíhat na zakázku.

 

Andrej Babiš označil demonstrace za "normální" kampaň. "Považuji to za divadlo. Demonstrace jsou načasované před eurovolbami, aby se naši političtí oponenti snažili burcovat voliče," uvedl.


Babiš také kritizoval předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila. "Byl ministrem spravedlnosti za ODS a navrhoval to, co teď vyjádřila paní Benešová jako nějakou myšlenku. Takže on jde na 'Staromák' a veřejně protestuje proti tomu, co sám navrhoval," podivil se. Benešová uvažuje o zúžení justiční soustavy z nynějších čtyř na tři stupně.

 


 

Demonstrace na Staroměstském náměstí odstartovala v 18:30, protesty v dalších městech se ovšem tohoto času nedrží - někde se začíná dřív, jinde naopak později. Protesty v Praze skončily krátce před osmou hodinou večer zpěvem národní hymny.

 

 

pez tn.cz / ČTK