Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.1. 2018 11:56
nehorší potraviny roku 2017

Odporné potraviny prodávaly loni i velké řetězce! Nemáte je doma?

Nejhorší potraviny roku 2016
Zdroj: SZPI
Ilustrační foto

Také v uplynulém roce jste mohli na pultech obchodů narazit na potraviny, ze kterých se zvedal žaludek. Někteří prodejci totiž neváhají nechat v prodeji i takové jídlo, do kterého už se pustila plíseň. Web Vitalia.cz sestavil přehled nejhorších potravin za uplynulý rok.

Na to, jestli nám prodejci nabízejí jen kvalitní a nezávadné potraviny, dohlížejí kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). V roce 2017 objevili bezmála sedm stovek takových produktů, které do prodeje vůbec neměly být vpuštěny. Rozlišují celkem tři kategorie potravin – nejakostní, falšované a nebezpečné.

 

Nejakostní potraviny

Nejsou v souladu s požadavky právních předpisů na jakost nebo neodpovídají jakosti deklarované výrobcem, nicméně zjištěné vady charakter potravin výrazně nemění.

 

Falšované potraviny

Jako falšované označujeme ty potraviny, u kterých se zjištěná vada týká samé podstaty, charakteru nebo původu potraviny. O falšování potravin hovoříme mimo jiné i tehdy, pokud je zákazník při nákupu potraviny uváděn v omyl. Například tím, že jsou mu zamlčeny nebo zkresleny důležité informace o složení potraviny nebo o jejím původu.

 

 

Nebezpečné potraviny

Potraviny, u kterých bylo zjištěno porušení povinnosti dodržet požadavky na bezpečnost potravin, např. překročení hygienického limitu pro cizorodé látky, použití nedovoleného množství tzv. éček, nedodržení mikrobiologických požadavků. Bezpečnost potravin může být také ohrožena přítomností cizorodých předmětů v potravinách, jakými jsou např. písek, skořápky, střípky skla atd.

 

Nejhorší potraviny roku 2017

 

Tradičně nejproblematičtějšími potravinami jsou masné výrobky a víno. V loňském roce také Česko zasáhla tzv. fipronilová kauza, kdy se do vajec a vaječných produktů dostal insekticid. Takto kontaminovaná vejce byla poté prodávána v mnoha evropských zemích.

 

 

"Problematickým zůstává med, zde bylo zastoupení nevyhovujících šarží více než 50 %. Čtvrtina nevyhovujících byla zaznamenána také u zmrzlin," uvedl pro Vitalia.cz ředitel odboru kontroly SZPI Jindřich Pokora. Výraznější problémy zaznamenávají kontroloři také u čerstvého ovoce a zeleniny.

 

GALERII NEJHORŠÍH POTRAVIN ZA UPLYNULÝ ROK NADEJTE NA VITALIA.CZ

 

Nehřeší ale jen malí prodejci, nekvalitní potraviny nacházejí inspektoři také ve velkých obchodních řetězcích. Nejhůř ze všech dopadl v loňském roce Ahold, který v Česku provozuje obchody Albert. Na druhém místě skončil Lidl, třetí nelichotivou příčku obsadil Kaufland.

Chyby na straně prodejních řetězců

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 největších hnusů v českých supermarketech
Průvodce rokem v supermarketu: Kdy je která zelenina nejlevnější?

mom TN.cz
Reklama