Otázky a odpovědi

Covid-19: Odpovědi na 8 praktických otázek, které se týkají všech

Otázky kolem koronaviru
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 12. 3. 2020
Téma:

V souvislosti s koronavirovou nákazou Covid-19 vyvstává celá řada otázek, na které nelze snadno odpovědět. Kdy koronavirus zmizí? Do kdy zůstanou školy zavřené? Jak se před nákazou budou chránit řidiči autobusů nebo prodavačky? Na tyto a další otázky přinášíme odpovědi.

Epidemie nebo pandemie? Znamená to pro mě něco?

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) svět aktuálně čelí pandemii. Rozdíl mezi epidemií a pandemií je prostý. V obou případech se nákaza nekontrolovatelně šíří na velkém území a postihuje značnou část populace, u pandemie je však postižen celý svět. Místní opatření jsou v obou případech stejná. Pro lidi se změnou označení nic nemění.


Ředitel WHO Tedros Adhanom prohlásil, že věří, že je možné dostat koronavirus pod kontrolu. Státy by měly především testovat a následně izolovat a léčit své obyvatele.

 

Jsem řidič nebo průvodčí v hromadné dopravě. Jak se chránit? 

Stát uvolní 100 milionů korun pro soukromé dopravce, aby mohli svým řidičům nakoupit dostatek desinfekce. Právě důraz na hygienu a dostatek dezinfekčních prostředků jsou jedním ze stěžejních způsobů, jakým mohou řidiči chránit své zdraví, uvedl ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

 

Státní podniky jsou podle něj ze strany resortu dopravy již zajištěny, nyní tedy cílí na zaměstnance ve veřejné dopravě, kteří jsou pod správou jednotlivých krajů a měst. Všichni soukromí přepravci už dostali manuál, jak dopravní prostředek dezinfikovat a také doporučení pro řidiče. Hygienické prostředky si dopravce může pořídit z vlastních zdrojů, nebo se má obrátit na stát, který je připraven po vystavení faktury o nákupu desinfekce proplatit.

 

 

Právě dodržování hygienických postupů je dle ministerstva zdravotnictví nejúčinnější ochranou před koronavirem. Nezbytné je časté mytí rukou a používání dezinfekčních prostředků, v případě řidičů MHD i prodavačů či prodavaček je také třeba udržovat od zákazníků a cestujících odstup a vyhnout se přímému kontaktu.

 

Na nádražích po celé republice se v posledních dnech objevilo na 143 dezinfekčních stojanů a 113 nástěnných dezinfekčních prostředků. Ve veřejných prostorách nádraží se podle ministerstva také uklízí nejméně 6x denně, úklidy se tak zvýšily na čtyřnásobek denního cyklu.

 

 

Jasně daný je také postup v případě, že se ve vlaku objeví cestující s podezřením na koronavirus. Na vybraných stanicích je celkem 12 místností i s toaletou, které budou sloužit jako zázemí pro nakaženého. Právě tam budou z vlaku, izolováni od kontaktu s dalšími lidmi v halách, převedeni a vyšetřeni.


Co hrozí lidem ve velkých fabrikách nebo kancelářích, čtěte na další stránce

 

1
2 3 4
TN.cz