Rozhodnutí vlády

V práci už nemusíte mít roušku. Končí nákupní doba pro seniory

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 25. 5. 2020
Téma:

Vyhrazená nákupní doba pro seniory v úterý skončí, schválila vláda. Ministři schválili také snížení DPH a otevření všech hraničních přechodů s Německem a Rakouskem. V práci už nemusíte mít roušku, pokud dodržíte odstup dvou metrů od ostatních. Podívejte se, co dalšího vláda schválila.

Do obchodů s potravinami a drogerií už budou v době od osmi do deseti dopoledne i mladší lidé. Vláda zrušila opatření, podle kterého mohli v těchto hodinách nakupovat jen senioři starší 65 let. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 

Původně měli důchodci od 19. března pro nákup vyhrazenou dobu mezi 10. a 12. hodinou. Poté ji vláda posunula na sedmou až devátou, ani to ale nevyhovovalo všem skupinám obyvatel. Naposledy se tedy termín změnil na osmou až desátou a omezení platilo v prodejnách s rozlohou nad 500 metrů čtverečních.

 

Vláda také rozšířila možnost nenosit roušku v práci, pokud lidé dodrží odstup dva metry od ostatních. Sundat si ji budou moci jen na svém místě, při cestě na toaletu nebo třeba do jídelny by si ji měli znovu nasadit. Výjimka dosud platila pro pracovníky v kanceláři a v horkém provozu. Roušku nemusí mít ani plavčíci a kadeřníci nebo kosmetičky už mohou odložit štít, stačí jim jedna ochrana dýchacích cest.

 

Od středy pak bude možné cestovat na Slovensko, pokud se lidé vrátí do 48 hodin. "Bude to možné bez testů a bez karantény. Kontrolovat by to měli slovenští policisté," uvedl na twitteru premiér Andrej Babiš (ANO), který se na tom prý dohodl se slovenským protějškem Igorem Matovičem.

 

 

Kromě toho už vláda schválila také "protikrizový daňový balíček", který navrhovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Díky němu se sníží DPH u ubytovacích služeb, vstupenek na kulturní a sportovní akce nebo na sportoviště jako takové. DPH bude nově činit 10 místo 15 procent. Více čtěte zde.

 

 

Vláda přijala také návrh ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), podle kterého se už od úterý otevřou všechny hraniční přechody s Německem a Rakouskem. Kontroly na nich budou už jen namátkové, pro vstup do Česka ale bude nutný negativní test na koronavirus.

 

Uspěl i projekt ministerstva práce a sociálních věcí Antivirus C, který má pomoci malým firmám do 50 zaměstnanců. Těm stát promine pojistné na sociální zabezpečení za červen až srpen a také příspěvek na státní politiku zaměstnanosti za stejné období.

 

 

Ministři rozhodli i o tom, že projekt Chytrá karanténa přejde pod resort zdravotnictví, schválili také plán, jak ji dále rozvíjet. "Systém pomáhá hygienikům v jejich práci a v řízení laboratorních kapacit. Jsme tak připraveni na možnou druhou vlnu covid i jiné epidemie," napsal ministr Adam Vojtěch (za ANO) na twitter.

 

 Další informace ohledně rozvolňování najdete v reportáži: 

TN.cz