Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Spory uvnitř strany

Od Klause juniora dávají ruce pryč další lidé z ODS. On ji nebude volit

Jan Zahradil, Václav Klaus ml.
Zdroj: Profimedia

Spor poslance občanských demokratů Václava Klause ml. se svou vlastní stranou pokračuje. Ten se svým kolegům znelíbil po kontroverzním výroku v Poslanecké sněmovně. Do diskuse se zapojil i jeho otec Václav Klaus starší. Svůj názor ale vyjádřili i další členové ODS.

Podle europoslance Jana Zahradila (ODS) nevznikla Občanská demokratická strana v kuchyni, ale na ustavujícím kongresu 21. dubna 1991 v Olomouci. Reagoval tak na slova Václava Klause ml., který tvrdil, že ctí původní hodnoty strany. Pamatuje si je údajně proto, že vznikla u nich v kuchyni.

 

"Taky si pamatuju, že pár sólistů, co uměli hrát jen na sebe, jsme už přežili. Naposled před 5 lety," vzpomíná Zahradil na twitteru. Europoslanec tak přirovnává Klause k současnému předsedovi TOP09 Jiřímu Pospíšilovi.

 

Poslanci ODS vyzvali ve středečním usnesení Václava Klause mladšího k odchodu z klubu, ten to ale rázně odmítl. Pokud by setrval na svém stanovisku, orgán ODS se k věci brzy sejde a poradí se o dalším postupu, řekl ve čtvrtek místopředseda strany Martin Baxa.

 

 

Klaus stranu šokoval navíc už na začátku týdne. V médiích totiž oznámil, že se nechystá ve volbách do Evropského parlamentu volit ODS. V té době bude totiž v Itálii. Připouští, že uvažuje nad volbou italského politika Mattea Salviniho, vůdce strany Liga Severu.

 

K situaci u Občanských demokratů se vyjádřil i jejich bývalý šéf Mirek Topolánek. "Kdo říká, že kvůli Václavu Klausovi ml. nemůže volit ODS, ve skutečnosti dávno volí Topku. Kdo říká, že pouze kvůli Václavu Klausovi ml. ještě volí ODS, to ve skutečnosti stejně háže SPD," zafilozofoval si na twitteru.

 

Topolánek zároveň doufá, že tento radikální krok Poslaneckého klubu ODS někdo docení.

 

 

Václav Klaus mladší rozčílil své kolegy z poslaneckého klubu, když na půdě Sněmovny přirovnal schvalování zákonů kvůli předpisům Evropské unie k rozhodování o složení židovských transportů do nacistických koncentračních táborů. Poslanci ODS ho proto vyzvali, aby z klubu odešel. Ten to však odmítá.

 

Klause mladšího se zastal i jeho otec:

TN.cz