hledání shody

Odstartoval summit G7, řešit se má Amazonie, brexit i obchodní válka

Darja Stomatová
Darja Stomatová
24.8. 2019 20:20
Téma:

Francouzské letovisko Biarritz hostí třídenní summit sedmi nejvyspělejších ekonomik světa. Lídři G7 za účasti dalších zemí i organizací mají před sebou řadu jednání o otázkách, ve kterých se nedaří najít shodu. Řešit by se měla i pomoc v boji s ničivými požáry v Amazonii.

58 % celosvětového bohatství představuje sedm států světa. Prezidenti a premiéři Německa, Itálie, Francie, Velké Británie, Japonska, Kanady a Spojených států amerických se postupně sjíždí do jihofrancouzského lázeňského městečka Biarritz.

 

Sobotní večer začali neformální večeří. Předtím je na francouzské půdě přivítal prezident Emmanuel Macron. Zdá se, že schůzka bude zátěžovou zkouškou jednoty a solidarity.

 

Obchodní válka

Emmanuel Macron varoval před napětím v obchodních vztazích. Podle zahraničních médií reagoval i na krok Spojených států amerických, které oznámily nové pětiprocentní zvýšení amerických cel na dovoz z Číny poté, co dodatečná cla na americké zboží uvalil Peking.

 

 

Požáry v Amazonii

Šéf Elysejského paláce vyzval k "mobilizaci všech sil" v boji proti požárům zuřícím v Amazonii. Francie i další unijní státy dokonce pohrozily, že odmítnou podepsat dohodu o volném obchodu mezi EU a skupinou jihoamerických zemí, do které patří Brazílie. Tamní vláda podle nich musí proti požárům jednat důrazněji.

 

Brexit

"Doufám, že se premiér Johnson nechce zapsat do historie jako 'Pán Bez dohody'," nechal se slyšet předseda Evropské rady Donald Tusk.

 

 

Letovisko Biarritz se proměnilo v pevnost kterou chrání přes 13 tisíc policistů. V okolí jsou ale i demonstranti. K prvním střetům s nimi došlo už v noci na sobotu. Policie použila slzný plyn a nejméně 17 lidí zadržela.
 

tn.cz / TV Nova