Co na to Češi?

Odzvonilo už vínu v láhvi? Novým hitem je víno v plechovce!

Téma:

Ve Spojených státech je novým hitem víno v plechovce. A podle posledních průzkumů se ho za mořem prodává dokonce už více než vína v lahvích. Tento trend podle odborníků přichází i do Čech a přestože někteří vinaři tvrdí, že takové víno se nemůže kvalitou vyrovnat lahvovému, vypadá to, že opak bude pravdou.

Přesto, že většina Čechů zatím zůstává konzervativní a raději dává přednost moku z hroznů v láhvi, prodejci vína v plechovce zaznamenávají rok od roku větší zájem. "Je tam stoupající tendence. Vidím obrovský nárůst oproti loňskému roku," uvedl prodejce vína Tomáš Pelikán.

 

V Česku jsou vína v plechovce oblíbená hlavně mezi mladými lidmi. Jedním z důvodů je i to, že hliníkový obal je jedním z nejekologičtějších materiálů a dá se recyklovat.

 

Uvnitř je hliník plechovky opatřen mikro vrstvou speciálního nátěru, a ke kontaktu s vínem tudíž nedochází. víno si tak podle odborníků zachovává kvalitu a chuť. "Není tam přístup kyslíku, není tam přístup světla - naprosto ideální obal," dodal Pelikán.

 

 

Plechovka má i další výhody. Je lehká, skladná, snadno se otevírá a rychle se chladí. Vinařům to ale zatím nestačí. "Já si myslím, že víno má u nás úplně jinou tradici než třeba v Americe, kde jsou takovým nápadům otevřenější. Náš zákazník a spotřebitel je víc konzervativní a myslím si, že tu láhev jen tak nevymění," vyjádřil se prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray.

 

Za hranicemi popularita plechovek s vínem stále roste. Ve Spojených státech se dokonce prodeje zvedly skoro o 50 % a podle odborníků i dál porostou.
 

Související témata:
Zuzana Kábelová, sei TN.cz