požáry v kalifornii

Ohnivá apokalypsa v USA. San Francisco vypadá jako po konci světa

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 10. 9. 2020
Téma:

Kalifornii dál sužují masivní lesní požáry, což se odráží i na kvalitě života okolních měst. Obyvatelé San Francisca se ve středu probudili do mlhavého počasí, které způsobil kouř. Už druhý den je ve městě rapidně zhoršená viditelnost a obloha zbarvená od oranžových odstínů do temně rudých. Prohlédněte si záběry z velkoměsta, které nyní připomíná postapokalyptický svět.

Kouř z lesních požárů způsobil, že od středečního rána se oblast kalifornské zátoky proměnila v krajinu připomínající rudou planetu Mars. San Francisco je jedním z měst, nad kterým se obloha zbarvila do oranžova a červena. 

 

"Když lesní požáry ještě zesílí, kouř a popel mohou zcela zabránit průchodu slunečního světla. Bude to tam vypadat jako v noci," řekl pro CNN meteorolog Judson Jones. Vítr do oblasti Bay Area přináší kouř z obrovské vzdálenosti. Lesní požáry zuří na místech vzdálených více než 300 kilometrů.

 

 

Obyvatelé San Francisca musí mít celý den rozsvícená světa, protože v celém městě panuje tma. "Žiju v severní Kalifornii od roku 1978 a nikdy jsem takovou oblohu neviděl. Dopoledne to venku vypadá jako o půlnoci, ale místo obloha je místo černé tmavě červená," svěřil se CNN klimatický vědec Peter Gleick.

 

 

A to i přesto, že Kalifornie čelí lesním požárům pravidelně. "Klimatické změny požáry jednoznačně ovlivňují. Teploty jsou vyšší, je větší sucho, více mrtvých suchých stromů, počasí je extrémnější - včetně silných větrů," vysvětluje Gleick.

 

 

Sezóna požárů v Kalifornii patří letos k jedné z nejhorších. "Žijeme ve světě, který ovlivňuje globální oteplování a toto jsou jeho dopady," řekl profesor ze stanfordské univerzity Noah Diffenbaugh pro Business Insider. Jeho výzkumný tým nedávno zjistil, že četnost extrémních požárů v Kalifronii se za posledních 40 let zdvojnásobila.

 

 

Obloha v San Franciscu připadá lidem fascinující a strašidelná zároveň. Přirovnávají ji ke sci-fi filmům s postapokalyptickou tématikou. Město se podle mnohých podobá světu ve filmu Blade Runner 2049, jehož děj se odehrává v budoucnosti v Los Angeles.

 

GALERIE: Lesní požáry zbarvily San Francisco do ruda

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Lesní požáry zbarvily San Francisco do ruda - 5

TN.cz