Lesní požár

Ohnivé peklo v Kanadě způsobil člověk! Policie hledá svědky

Lesní požár v Kanadě
Zdroj: ČTK
Téma:

Obrovské lesní požáry v kanadské provincii Alberta způsobil člověk. Téměř jistě les nevzplál po úderu blesku, jak se dříve předpokládalo. Uvedla to královská kanadská jízdní policie, která teď po viníkovi pátrá.

Rozsáhlý požár, který na začátku května zničil tisíce domů ve městě Fort McMurray, způsobil zřejmě člověk. Podle hasičů mohlo jít o žháře, ale také jen neopatrnost. Možnou příčinou může být nedopalek cigarety, rozdělání ohně při kempování nebo průmyslová činnost.

 

"Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že požár byl s nejvyšší pravděpodobností důsledkem lidské činnosti, a vyloučili jako pravděpodobnou příčinu vznícení bleskem," uvedla policie, která také začala hledat svědky. Chce mluvit s každým, kdo se mezi 29. dubnem a 5. květnem pohyboval v lesní oblasti.

 

 

Požár zpozorovali obyvatelé poprvé 1. května asi 15 kilometrů od Fort McMurray, v oblasti Horse River Trail System. Během tří dnů se rozšířil až k městu a zničil přes 2400 domů. Na 90 tisíc lidí muselo být evakuováno, do svých domovů se začali vracet až začátkem května.

 

Celkově hořel požár na 5800 kilometrech čtverečních, což odpovídá asi polovině Středočeského kraje. V severní Albertě musela být také pozastavena těžba ropy, Kanada tak přišla o milion barelů denně. Požár se stále ještě nepodařilo plně uhasit.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o požárech v Kanadě:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz