ohromná přehlídka

Výročí pádu Bastily: Ulice zaplnili vojáci, vzduchu vládl létající muž

Téma:

Francie si v neděli připomněla 230 let od dobytí Bastily a začátku Velké francouzské revoluce. Při této příležitosti se v Paříži konala vojenská přehlídka, které se účastnila i německá kancléřka Angela Merkelová nebo dosluhující šéf Evropské komise Jean-Claude Junker. Kromě běžné výstroje vojáků byli k vidění i roboti nebo muž na futuristickém vznášedle.

Tisíce vojáků pochodovaly po pařížské Champs-Élysées, nebe nad Vítězným obloukem se zabarvilo francouzskou trikolórou a před zraky ohromených diváků několik metrů nad zemí poletoval muž s puškou v ruce. Velkolepá přehlídka v Paříži předvedla i nejnovější výdobytky vojenské techniky.

 

Francouzi si v neděli připomněli 230 let od pádu Bastily, jejímž dobytím začala Velká francouzská revoluce. Právě ta formovala moderní tvář Francie. Letos se na přehlídce oslavovala spolupráce evropských mocností.

 

"Vnímám to jako veliké gesto učiněné směrem k evropské obranné politice. A jsme samozřejmě poctěni, že se Němci mohli zúčastnit, a proto v tom vidím i znamení posílené evropské spolupráce," sdělila německá kancléřka Angela Merkelová.

 

Po boku francouzských vojáků tak pochodovali i jejich kolegové z Německa, Velké Británie nebo Španělska. Na hlavní pařížské třídě nebo nad ní se představily téměř dvě stovky vojenských vozidel, 69 letadel a 39 helikoptér, objevilo se více než 230 koní.

 

 

V otázce obrany chce francouzský prezident Emmanuel Macron jít mnohem dál. V sobotu oznámil, že v září vznikne v rámci francouzského letectva samostatné velení vesmírných sil. Později pak půjde o zcela oddělenou složku armády.

 

"Nová doktrína o ozbrojených vesmírných silách, která byla předložena ministryní a kterou jsem schválil, nám dovolí zajistit obranu ve vesmíru i před hrozbami z něj. Posílíme naše znalosti o vesmíru, budeme lépe chránit naše satelity," vysvětlil Macron.

 

Oslavy se neobešly bez incidentů. Policie na nepovolené demonstraci zadržela na 150 členů hnutí žlutých vest.
 

Darja Stomatová / klma tn.cz / TV Nova