100. výročí VŘSR

Uplynulo 100 let od Říjnové revoluce, Putin ale VŘSR neslaví

Téma:

Přesně sto let uplynulo od chvíle, kdy se moci v Rusku při převratu ujali bolševici a vydláždili cestu ke vzniku Sovětského svazu. Režim prezidenta Vladimira Putina si výročí Říjnové revoluce nepřipomíná přímo. V Moskvě se vzpomínalo na přehlídku, která se konala během Bitvy o Moskvu v roce 1941. Vojáci z ní tehdy pochodovali rovnou na frontu.

Tisíce vojáků v uniformách ze druhé světové války pochodovaly po Rudém náměstí. Rekonstruovali přehlídku z roku 1941, po které ruští vojáci šli do boje proti Němcům.

 

Přehlídka zastínila 100. výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Prezident Vladimir Putin si převrat, po kterém se bolševici ujali moci, nepřipomíná. "Putin tuto událost slavit nebude. Není podporovatelem Lenina, který z jeho pohledu zničil velké impérium," uvedl analytik Andrei Kolesnikov.

 

Převrat ze sedmého listopadu 1917, který vedl ke vzniku sovětského svazu, oslavili i letos komunisté shromážděním v Moskvě. "Mám pocit, že bych si měla blahopřát ke stému výročí své rodné vlasti. Byla to doba, kdy jsme snili a sny se splnily. Jsme vděční za naši sovětskou vlast a za šťastný život, který nám dala," vysvětlila Lyudmila Krastiskayová.

 

Poslední přehlídka k výročí říjnové revoluce se v Moskvě konala v roce 1990. Rok 1917 podrývá podle analytiků obraz silného a stabilního národa, který současná vláda obyvatelům vštěpuje.

 

"Revoluce byla jednou z největších tragédií ruské historie. Na začátku roku 1917 bylo Rusko jednou z největších mocností s velkými šancemi vyhrát během několika měsíců válku. A pak byla vláda zničena. Na konci roku Rusko nebylo mocností. Nebylo schopné ničeho," uvedl ruský politik Vyacheslav Nikonov.

 

 

Před pádem Sovětského svazu se sedmého listopadu pravidelně konaly velkolepé přehlídky na oslavu říjnové revoluce. K událostem, které destabilizovaly světovou mocnost, se podle odborníků současnému režimu nehodí vracet.

EK / klma tn.cz / TV Nova